O strachu z pekla

Autor: Juraj Drobný | 11.4.2011 o 5:12 | Karma článku: 9,19 | Prečítané:  2080x

Pred časom som sa pokúsil hľadať odpoveď na otázku: "Môže byť strach základnou motiváciou konania zrelého katolíka?" Dospel som k záveru (tu), že nie. Čo na to jeden z najväčších mužov všetkých čias, svätý Benedikt z Nursie?

 www.benediktini.sk

Svätý Benedikt sa narodil okolo roku 480 v mestečku Nursia. Rodičia ho poslali na štúdiá do Ríma. Z obavy, aby nepodľahol neviazanému životu spolužiakov a skazenej morálke, utiekol do Effidy a neskôr do jedenej z jaskýň dnešného Subiaca, kde žil ako pustovník. Okolo rokov 525-530 založil na vrchu Montecassino kláštor.

Na sklonku života zostavil mníšsku Regulu, akési zhrnutie dlhoročných praktických skúseností pri vedení seba i mníchov k Bohu.

A práve v nej hovorí: "... Mních, keď teda vystúpi po všetkých stupňoch pokory, čoskoro dôjde k tej láske Boha, ktorá dokonalosťou vyháňa strach (1Jn 4,18). Aby všetko to, čo doteraz nie bez strachu zachovával, teraz začal konať bez akejkoľvek námahy, akoby prirodzene a zo zvyku. Nie už zo strachu pred peklom, ale z Kristovej lásky ..." (Regula sv. Benedikta 7,67-69)


Ak niekto, v snahe hlásať evanjelium a vychovávať vo viere, straší peklom (svoje deti, vnúčatá, farníkov ...), nepochopil ani svätého Benedikta, ani Ježiša samotného - si myslím.

Zdroj: www.benediktini.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?