O strachu z pekla

Autor: Juraj Drobný | 11.4.2011 o 5:12 | Karma článku: 9,19 | Prečítané:  2081x

Pred časom som sa pokúsil hľadať odpoveď na otázku: "Môže byť strach základnou motiváciou konania zrelého katolíka?" Dospel som k záveru (tu), že nie. Čo na to jeden z najväčších mužov všetkých čias, svätý Benedikt z Nursie?

 www.benediktini.sk

Svätý Benedikt sa narodil okolo roku 480 v mestečku Nursia. Rodičia ho poslali na štúdiá do Ríma. Z obavy, aby nepodľahol neviazanému životu spolužiakov a skazenej morálke, utiekol do Effidy a neskôr do jedenej z jaskýň dnešného Subiaca, kde žil ako pustovník. Okolo rokov 525-530 založil na vrchu Montecassino kláštor.

Na sklonku života zostavil mníšsku Regulu, akési zhrnutie dlhoročných praktických skúseností pri vedení seba i mníchov k Bohu.

A práve v nej hovorí: "... Mních, keď teda vystúpi po všetkých stupňoch pokory, čoskoro dôjde k tej láske Boha, ktorá dokonalosťou vyháňa strach (1Jn 4,18). Aby všetko to, čo doteraz nie bez strachu zachovával, teraz začal konať bez akejkoľvek námahy, akoby prirodzene a zo zvyku. Nie už zo strachu pred peklom, ale z Kristovej lásky ..." (Regula sv. Benedikta 7,67-69)


Ak niekto, v snahe hlásať evanjelium a vychovávať vo viere, straší peklom (svoje deti, vnúčatá, farníkov ...), nepochopil ani svätého Benedikta, ani Ježiša samotného - si myslím.

Zdroj: www.benediktini.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?