A videl i uveril

Autor: Juraj Drobný | 24.4.2011 o 12:14 | (upravené 24.4.2011 o 12:22) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1532x

To sú záverečné slová dnešného evanjelia. Hovorí sa v ňom, že ráno prvého dňa v týždni, sa k Ježišovmu prázdnemu hrobu rozbehli aj dvaja učeníci. Jeden (nemenovaný) bol rýchlejší, ale pri hrobe počkal na Petra. Keď Peter dobehol, vošiel dnu, po ňom vošiel i ten rýchlejší "a videl i uveril". (Jn 20, 1-8) Aké "videl a uveril"? Keď videl, tak už musel vedieť! Či nie?

Fra Angelico - Nolite me tangere (Jn 20,17)Fra Angelico - Nolite me tangere (Jn 20,17)

Po svojom zmŕtvychvstaní sa Ježiš najskôr zjavil Márii Magdaléne a ona ho nespoznala. Zareagovala, až keď ju oslovil menom. (Jn 20, 11-17)  Ale to si človek povie: "Bola urevaná, cez slzy dobre nevidela ..."

Potom tu máme dvoch učeníkov, čo šli do Emauz. Ježiš sa k nim pridal, rozprával sa s nimi a tiež ho nespoznali. Evanjelista sv. Lukáš hovorí, že ho spoznali až pri "lámaní chleba". (Lk 24, 13-33) To už človek spozornie, lebo - ako sa zdá - tu čosi nehrá.

A napokon narazíme na text: "Jedenásti učeníci odišli do Galiley na vrch, kam im Ježiš rozkázal. Keď ho uvideli, klaňali sa mu, no niektorí pochybovali." (Mt 28, 16-17) Pochybovali? Veď ho predsa videli!


Ako tomu rozumiem ja, ľudskými očami nie je možné uvidieť vzkrieseného a osláveného Ježiša Krista. Nedokázala to Mária Magdaléna, ani "anonymný" učeník s Petrom, ani učeníci putujúci do Emauz. Vzkrieseného a osláveného Ježiša Krista je možné uvidieť iba očami viery. "A videl (prázdny hrob), i uveril."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?