Ako môže byť niekto tak necitlivý?

Autor: Juraj Drobný | 8.3.2012 o 16:10 | Karma článku: 14,53 | Prečítané:  1108x

Keď som sa včera pripravoval na svätú omšu, v súvislosti s úryvkom evanjelia dňa mi v hlave rezonovala myšlienka, ktorú som kdesi zachytil. Prinútila ma pozrieť sa na známy text trošku inak a dosť to mnou zamávalo. Šlo o úryvok z Matúšovho evanjelia, v ktorom Ježiš hovorí, že ho v Jeruzaleme ukrižujú.

Keď Ježiš vystupoval do Jeruzalema, vzal si osve dvanástich učeníkov a cestou im hovoril: „Hľa, vystupujeme do Jeruzalema a Syn človeka bude vydaný veľkňazom a zákonníkom. Odsúdia ho na smrť a vydajú pohanom, aby ho vysmiali, zbičovali a ukrižovali, ale on tretieho dňa vstane z mŕtvych.“ (Mt 20, 17-19)

Skúste si predstaviť, že vám zostáva pár dní života, veľmi boľavých dní a vy o tom chcete povedať svojim najbližším. Tak práve o to tu ide. Ježiš vie, že ide na smrť... Ako by som na jeho slová reagoval ja, netuším. Ako zareagovali ľudia okolo neho, vieme.

Vtedy k nemu pristúpila matka Zebedejových synov so svojimi synmi, poklonila sa a o čosi ho prosila. On sa jej opýtal: „Čo chceš?“ Vravela mu: „Povedz, aby títo moji dvaja synovia sedeli v tvojom kráľovstve jeden po tvojej pravici a druhý po ľavici.“ (Mt 20, 20-21)

Ježiš im práve odhalil, aké strašné veci sa s ním budú v Jeruzaleme diať a oni? Vidia iba seba. Akoby povedali: "Fajn, fajn, zomrieš, ale to je tvoja starosť. My však od teba potrebujeme, aby si nás zabezpečil." Ako môže byť niekto tak slepý a necitlivý?

Ježiš odpovedal: „Neviete, čo žiadate. Môžete piť kalich, ktorý mám ja piť?“ Oni mu vraveli: „Môžeme.“ On im povedal: „Môj kalich budete piť, ale dať niekomu sedieť po mojej pravici alebo ľavici nepatrí mne; to dostanú tí, ktorým to pripravil môj Otec.“ (Mt 20, 22-23)

Nevideli si nos pred očami. A Ježiš? Ďalej ich trpezlivo učí, že nie sebectvo, ale láska je kľúčom k Božiemu kráľovstvu.


Ako môže byť niekto tak slepý a necitlivý? Nuž môže. Napríklad ja. Slepý a necitlivý k Ježišovi v ľuďoch, ktorí ma potrebujú, vidiaci často iba seba a svoje pohodlie. A On? I naďalej ma trpezlivo učí, že nie sebectvo, ale láska je kľúčom k Božiemu kráľovstvu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?