Môže prísť boháč do neba?

Autor: Juraj Drobný | 25.3.2012 o 9:35 | Karma článku: 11,21 | Prečítané:  1407x

Aj taká otázka sa občas vynorí. "Prečo by nemohol?" "Lebo to hovorí Ježiš v podobenstve o ťave a uchu ihly," zvyknú mi odpovedať. Hm... Inkriminované podobenstvo zachytávajú evanjelisti Marek (Mk 10,25), Matúš (Mt 19,24) i Lukáš (Lk 18,25) zhruba týmito slovami: "A Ježiš povedal svojim učeníkom: "Veru, hovorím vám: Bohatý ťažko vojde do nebeského kráľovstva. Ba hovorím vám: Ľahšie je ťave prejsť cez ucho ihly, ako boháčovi vojsť do Božieho kráľovstva."

Myslím, že by sme si mali pripomenúť, v akej súvislosti to Ježiš povedal. Raz za ním prišiel istý majetnejší človek, ktorý sa chcel uistiť, že ide do neba správnou cestou:

"Učiteľ dobrý, čo mám robiť, aby som obsiahol večný život?" Ježiš mu odpovedal: "Prečo ma nazývaš dobrým? Nik nie je dobrý, jedine Boh. Poznáš prikázania: Nezabiješ! Nescudzoložíš! Nepokradneš! Nebudeš krivo svedčiť! Nebudeš podvádzať! Cti svojho otca i matku!" Ale on mu povedal: "Učiteľ, toto všetko som zachovával od svojej mladosti." Ježiš naňho pozrel s láskou a povedal mu: "Jedno ti ešte chýba. Choď, predaj všetko, čo máš, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom príď a nasleduj ma!" On pri tomto slove zosmutnel a odišiel zarmútený, lebo mal veľký majetok. Ježiš sa rozhliadol a povedal svojim učeníkom: "Ako ťažko vojdú do Božieho kráľovstva tí, čo majú majetky!" Učeníci sa nad jeho slovami zarazili. Ale Ježiš im ešte raz povedal: "Deti moje, ako ťažko sa vchádza do Božieho kráľovstva! Ľahšie je ťave prejsť cez ucho ihly, ako boháčovi vojsť do Božieho kráľovstva." Oni sa ešte viac čudovali a hovorili si: "Kto potom môže byť spasený?" Ježiš sa na nich zahľadel a povedal: "Ľuďom je to nemožné, ale Bohu nie. Lebo Bohu je všetko možné." (Mk 10,17-27)

Aby som to skrátil, ľudia Starého zákona chápali bohatstvo ako jeden zo znakov Božieho požehnania (viď napr. kniha Jób). Ak tu Ježiš "siahol" na majetného človeka, zostali v šoku: "Kto potom môže byť spasený?" Dá sa predpokladať, že Ježišova odpoveď: "Ľuďom je to nemožné, ale Bohu nie. Lebo Bohu je všetko možné," im veľa pokoja nepriniesla.

S riešením problému by nám mohol pomôcť napríklad evanjelista svätý Matúš: "V nebi si zhromažďujte poklady; tam ich neničí ani moľ ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú.  Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce." (Mt 6,20-21)

Pozn. na základe tohto citátu (+ Mt 21,22) nás učiteľka občianskej výchovy na gymnáziu presviedčala, že Cirkvi ide len a len o majetok, čo Marx, Engels a Lenin správne odhalili.


Tak môže prísť boháč do neba, alebo nie? Ak vnímam Ježišove slová v kontexte, nemôžem nevidieť, kam smeruje: nie je dôležité, koľko mám na účte, ani koľko nehnuteľností vlastním, ale - na čom lipne moje srdce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?