Apoštol národov

Autor: Juraj Drobný | 30.4.2012 o 19:55 | Karma článku: 8,95 | Prečítané:  805x

Bazilika svätého Pavla za hradbami je ohromujúca. Stál som v nej a žasol. Neďaleko mňa stál lamačský farár Marek. Kdesi v zákutiach sklerotickej pamäte sa mi vynárali útržky príbehu, v ktorom sa zo Šavla z Tarzu stáva Apoštol národov. Príbehu, ktorý som práve vďaka Marekovi začínal vnímať inak.

Šavol, ako horlivý farizej, prenasledoval Kristových nasledovníkov. S poverením jeruzalemských náboženských lídrov sa vybral do Damasku. Cestou sa však prihodilo niečo, čo radikálne zmenilo jeho život.

Ako šiel a blížil sa k Damasku, zrazu ho zalialo svetlo z neba. Padol na zem a počul hlas, ktorý mu hovoril: "Šavol, Šavol, prečo ma prenasleduješ?" On povedal: "Kto si, Pane?" A ten: "Ja som Ježiš, ktorého ty prenasleduješ. Ale vstaň, choď do mesta a povedia ti, čo máš robiť." (Sk 9, 3-6)

Vstal a šiel do mesta. Teda šiel, zaviedli ho tam. Počas stretnutia s Ježišom prišiel o zrak. Svätý Lukáš v Skutkoch apoštolov len sucho konštatuje: "Tri dni nevidel a nejedol, ani nepil." (Sk 9, 9) Uf!

Po troch dňoch, dlhších ako večnosť, vyhľadal Šavla učeník Ananiáš: "...vošiel do domu, vložil naň ruky a povedal: "Brat Šavol, poslal ma Pán Ježiš, ktorý sa ti zjavil na ceste, keď si šiel sem, aby si zasa videl a aby ťa naplnil Duch Svätý." Hneď mu spadli z očí akoby lupiny a vrátil sa mu zrak. Tu vstal a dal sa pokrstiť. Potom prijal pokrm a zosilnel. Niekoľko dní zostal s učeníkmi v Damasku a hneď v synagógach ohlasoval Ježiša, že je Božím Synom. Všetci, čo počúvali, žasli..." (Sk 9, 17-21)

Nie je to úžasné? Jedno stretnutie s Kristom, tri dni pôstu a taký fantastický úspech na poli ohlasovania Evanjelia! Jeho pôsobenie bolo tak ohromujúce, že vyprovokovalo Ježišových nepriateľov k protiakcii: "Keď uplynulo viac dní, Židia sa uzniesli, že ho zabijú. Ale Šavol sa o ich úkladoch dozvedel. Vo dne i v noci strážili brány, aby ho mohli zabiť. No jeho učeníci ho v noci vzali a v koši ho spustili cez hradby." (Sk 9, 23-25)

Po tejto udalosti sa Šavol vrátil do Jeruzalema. "Keď prišiel do Jeruzalema, pokúšal sa spojiť s učeníkmi, ale všetci sa ho báli, lebo neverili, že je učeníkom. Tu sa ho ujal Barnabáš, zaviedol ho k apoštolom a porozprával im, ako na ceste videl Pána a že s ním hovoril a ako smelo si v Damasku počínal v Ježišovom mene. A žil s nimi v Jeruzaleme a smelo si počínal v Pánovom mene. Rozprával a prel sa aj s Helenistami a oni ho chceli zabiť. Keď sa to dozvedeli bratia, zaviedli ho do Cézarey a poslali do Tarzu." (Sk 9, 26-30)

Opäť fantastický úspech konvertitu Šavla, tak fantastický, že i v Jeruzaleme podnietil Kristových odporcov k rozhodnutiu umlčať nepohodlného svedka Kristovho zmŕtvychvstania.


Úspech? Ktovie. Keď horlivý Šavol hneď po svojom obrátení ohlasuje Krista, vzápätí musí utekať, aby si zachránil život. Ale keď sa utiahne do ústrania v Tarze, "Cirkev mala pokoj po celej Judei, Galilei a Samárii; upevňovala sa, žila v bázni pred Pánom a rástla v úteche Svätého Ducha." (Sk 9, 31) A keď ho po rokoch v utiahnutosti pozýva k spolupráci na hlásaní Evanjelia Barnabáš, (Sk 11,25) zo Šavla sa stáva Apoštol národov, známy pod menom Pavol.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?