O posadnutých a sviniach a mučení

Autor: Juraj Drobný | 4.7.2012 o 18:38 | (upravené 4.7.2012 o 19:13) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  1405x

Príbeh dnešného evanjelia podľa Matúša (Mt 8, 28-43) sa odohráva v "gadarskom kraji". Ježiš tu stretáva posadnutého človeka. Od posadnutia ho oslobodí tak, že zlých duchov pošle do čriedy svíň a tá sa vzápätí utopí v mori. V reakcii na udalosť miestni obyvatelia prosia Ježiša, aby z ich kraja odišiel. Pozn. tento príbeh nám s istými odchýlkami zachytávajú aj evanjelisti Marek (Mk 5, 1-17 ) a Lukáš (Lk 8, 26-37).

V texte ma zaujali dve vety: "Čo ťa do nás, Syn Boží?! Prišiel si sem predčasne nás mučiť?" Ide o úryvok komunikácie medzi Kristom a zlými duchmi. Ak chápem správne, zlí duchovia očakávajú, že Syn Boží ich bude niekedy v budúcnosti mučiť a sú zaskočení, že by sa to mohlo udiať už teraz. Začínajú s ním vyjednávať: „Ak nás už vyháňaš, pošli nás do čriedy svíň!“ A On? Povedal im: „Choďte.“

Nechcem teraz polemizovať, či tam v tom čase črieda svíň byť mohla, alebo nie, či posadnutý bol jeden, alebo ich bolo viacero a ani o tom, či je existencia zlých duchov reálna, alebo patrí do ríše rozprávok. Zaujalo a šokovalo ma niečo iné; niekto označil Božieho Syna za toho, ktorý mučí (raz bude mučiť). A Boží Syn na toto obvinenie vôbec nereaguje.

Ale zamyslime sa, žeby ten, ktorý "všetko stvoril" (Ef 3, 9), ktorý "prvý miloval nás" (1Jn 4, 19), ktorý "niesol naše choroby a našimi bôľmi sa on obťažil" (Iz 53, 4), ktorý "bol ako krotký baránok, vedený na zabitie" (Jer 11, 19), ktorý "ma miluje a vydal seba samého za mňa" (Gal 2, 20) mal byť schopný niekoho mučiť? Pre mňa nepredstaviteľné!

Syn Boží (Boh) predsa nemôže mučiť. To by bolo v rozpore s podstatou jeho bytia. Mučenie, z ktorého ho obviňujú zlí duchovia v evanjeliovom príbehu, musí mať svoj zdroj niekde úplne inde. Podľa mňa ten zdroj je v nich samotných.

Pozn. obávam sa však, že práve táto diablova lož, v ktorej označuje Krista (Boha) za mučiteľa, si nachádza cestu do sŕdc veriacich ľudí a že za to môžeme i my, kňazi. Veď ako inak vysvetliť napríklad naše kázne o Bohu, ktorý nerobí nič iné, len striehne na to, čo robí človek od pása dolu?

Pozn. "diabol (zlý duch) ... bol vrah od počiatku a nezotrval v pravde, lebo v ňom pravdy niet. Keď luhá, hovorí zo seba, lebo je luhár a otec lži." (Jn 8, 44)


Ak dovolím, aby do vzťahu ja - Boh vnikla nedôvera a ak následne odmietnem Lásku, pre ktorú som stvorený a ktorá má v Ňom svoj prapôvod, nezostane mi nič, iba ja sám. Sám vo svojej osamelosti, sám vo svojom zúfalstve. A obviňovať v takomto prípade za svoj stav Boha nie je fér. Ale veď čo iné by sa od diabla dalo čakať?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?