Svet je plný kňazov, a v Božej žatve možno sotva nájsť pracovníka

Autor: Juraj Drobný | 20.10.2013 o 17:20 | (upravené 20.10.2013 o 18:05) Karma článku: 11,27 | Prečítané:  2246x

Pred pár dňami ma zaujala kázeň. Istý duchovný v nej vstupuje do svedomia svojim spolubratom kňazom a nešetrí pri tom ani seba. Rozoberá úryvok z Lukášovho evanjelia: "Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu." (Lk 10, 2)

 Foto: Marián Drobný

Počujme, čo hovorí Pán pri vysielaní hlásateľov: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu.“ Do veľkej žatvy je málo robotníkov. A nemôžeme to vysloviť bez hlbokého zármutku, lebo je dosť tých, čo by počúvali dobré veci, ale tých, čo by ich hovorili, niet. Hľa, svet je plný kňazov, a v Božej žatve možno sotva nájsť pracovníka, lebo sme síce prijali kňazský úrad, ale úlohu svojho úradu neplníme.

Je to o aj mne? Kňazský úrad som prijal spolu s kňazskou vysviackou 17. júna 1989. Ale nakoľko plním úlohu svojho úradu? Na to si odpovedať netrúfam.

Počúvajte však, milovaní bratia, počúvajte, čo hovorí: „Proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu.“ Proste za nás, aby sme vládali pracovať pre vás, ako treba, aby sme nemali stŕpnutý jazyk, keď treba hovoriť, a keď sme už zaujali kazateľské miesto, aby naša nemota nežalovala na nás pred spravodlivým sudcom. Lebo často spútava jazyk kazateľov vlastná neprávosť; často však nemôžu predstavení hlásať slovo z viny podriadených. Aj vlastná neprávosť spútava jazyk kazateľov, ako hovorí Žalmista: „No hriešnikovi Boh hovorí: Prečo odriekaš moje príkazy?“ Ale aj hriechy podriadených umlčujú hlas kazateľov, ako hovorí Pán Ezechielovi: „Jazyk ti prilepím na podnebie, onemieš a nebudeš napomínať, lebo je to spurný dom.“ Ako keby otvorene povedal: Berie sa ti slovo ohlasovania, lebo kým ma ľud rozhorčuje svojimi skutkami, nie je hoden povzbudenia pravdy. Teda nie je ľahké rozpoznať, pre čiu chybu sa berie kazateľovi slovo. Pričom s istotou vieme, že mlčanie pastiera niekedy škodí aj jemu, vždy však podriadeným.

Ako by mi z duše hovoril. Či skôr do duše. Koľkokrát sa mi to už stalo? Že vedomie vlastnej hriešnosti mi zastavilo prsty nad klávesnicou, či zviazalo jazyk? Čosi vo mne ma síce povzbudzovalo: "Veď napíš, povedz..." Ale akoby ma ochromovalo vedomie, že niektorí z čitateľov, či poslucháčov, vedia o mojich pádoch. Čo to je, falošnosť? Či neúprimnosť? Na jednej strane vidím, že mi poznanie vlastnej slabosti pomáha porozumieť slabostiam iných a som za to vďačný. Na druhej strane sa stáva že mlčím i vtedy, kedy by som mlčať nemal.

A je aj iné, milovaní bratia, čo ma na živote pastierov veľmi trápi. Ale aby sa niekomu nezdalo nespravodlivé, čo tvrdím, obviňujem rovnako aj seba, že som v tom, hoci prinútený tlakom barbarských čias, veľmi uviazol proti svojej vôli. Dali sme sa strhnúť vonkajšou činnosťou. Iné sme dostali hodnosťou a iné robíme z povinnosti úradu. Službu ohlasovania zanedbávame a na svoju škodu, ako to vidím, nazývame sa biskupmi, pričom nám viac záleží na mene ako na čnosti. Lebo tí, čo sú nám zverení, opúšťajú Boha, a my mlčíme. Sú ponorení do nezriadeností, a výstražnú ruku nedvíhame.

Dali sme sa strhnúť vonkajšou činnosťou. A keď činnosti niet, odrazu nevieme, čo "s načatým večerom." Sediac v lietadle som sa pokojne mohol modliť ruženec. Namiesto toho som ostreľoval prasiatka naštvanými vtáčikmi. (Pozn. hral som na smartfóne Angry birds.)

Ale ako môžeme napraviť život iných, keď sa nestaráme o vlastný? Lebo zaujatí svetskými starosťami stávame sa tým necitlivejšími vnútri, čím aktívnejšie sa prejavujeme navonok. Preto dobre hovorí svätá Cirkev o svojich chorľavých údoch: „Urobili ma strážkyňou viníc, a svoju vinicu som nestrážila.“ Sme ustanovení za strážcov viníc, a svoju vinicu vôbec nestrážime, lebo len čo sa zaplietame do vonkajšej činnosti, zanedbávame službu svojho úradu.


Autorom kázne je svätý pápež Gregor Veľký a my kňazi sme ju čítali v breviári 12. októbra. Z jeho úst zaznela niekedy na prelome šiesteho a siedmeho storočia. No i napriek odstupu stáročí znie aj dnes až boľavo aktuálne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?