Adventné zastavenie

Autor: Juraj Drobný | 7.12.2013 o 21:44 | (upravené 7.12.2013 o 21:59) Karma článku: 13,19 | Prečítané:  886x

Keď chcel Ježiš priblížiť svojim najbližším, prečo ho Otec poslal, povedal: "Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život." (Jn 3,16) A ja som si povedal, žeby mohlo byť celkom zaujímavé pozrieť sa, ako na neho reagovali jeho súčasníci. Čo robili, keď ich vyzýval k pokániu a upozorňoval na hriechy, alebo keď korigoval ich chápanie Božieho zjavenia. Hádajte, čo som našiel? Vlastne ani hádať nemusíte, stačí keď budete pokračovať v čítaní.

Keď sa Ježiš vrátil z púšte, "prišiel do Galiley a hlásal Božie evanjelium. Hovoril: "Naplnil sa čas a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte evanjeliu."" (Mk 1, 14-15) A podobne, ako Ján Krstiteľ pred ním (pozn. tu), i on pri rôznych príležitostiach konkretizoval, v čom má ono pokánie spočívať.

Keď uzdravil chorého človeka pri rybníku Betsata, povedal mu: "Hľa, ozdravel si, už nehreš, aby ťa nepostihlo niečo horšie." (Jn 5, 1-14)

Keď mu priviedli ženu pristihnutú pri cudzoložstve (pozn. sex mimo manželstva - hriech), nielenže ju neodsúdil, ale svojim konaním jej zachránil život. A potom jej povedal: "Nik ťa neodsúdil?" "Nik, Pane." "Ani ja ťa neodsudzujem. Choď a už nehreš!" (Jn 8, 3-11)

Pozn. je celkom zaujímavé vidieť, čo všetko Ježiš považuje za hriech. Medzi iným napríklad: "...zlé myšlienky, smilstvá, krádeže, vraždy, cudzoložstvá, chamtivosť, zlomyseľnosť, klamstvo, necudnosť, závisť, rúhanie, pýcha, hlúposť." (Mk 7, 21-22) Ale tiež spôsobiť pohoršenie deťom. V tom je nekompromisný: "Ale pre toho, kto by pohoršil jedného z týchto maličkých, čo veria vo mňa, bolo by lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a ponorili ho do morskej hlbiny." (Mt 18, 6) A mohol by som pokračovať.

Teraz už poďme k veci. Ako reagovali Ježišovi súčasníci, keď priamo poukazoval na ich hriechy, či na nesprávne chápanie Božieho zjavenia, keď im - obrazne povedané - stúpil na otlak? Niektorí, dotknutí Božou milosťou, radikálnym spôsobom menili svoje životy.

 • Mýtnik Zachej počas Ježišovej návštevy: "Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne."(Lk 19, 8)
 • Rybárov Šimona a Ondreja Ježiš oslovil priamo: "Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí." Čo oni na to? "Oni hneď zanechali siete a išli za ním." (Mk 1, 18)
 • Keď Ježiš upozornil Petra: "Veru, hovorím ti: Ty ma dnes, tejto noci, skôr, ako dva razy kohút zaspieva, tri razy zaprieš," Peter to, žiaľ, urobil. (Mk 14, 29-30) Ale keď si uvedomil, čo sa stalo, "rozpamätal na slovo, ktoré mu bol povedal Ježiš: "Skôr ako dva razy kohút zaspieva, tri razy ma zaprieš." I rozplakal sa."" (Mk 14, 72)

Ďalší však reagovali úplne inak. Namiesto toho, aby sa zamysleli nad sebou a počúvli výzvu k pokániu, hľadajú tie najrozličnejšie dôvody, prečo Ježiša nepočúvať. Od spochybňovania jeho osoby, cez spochybňovanie jeho autority až po obviňovanie zo spolupráce s diablom.

 • Jeho rodáci: "Vari to nie je Jozefov syn?" A po krátkej epizódke "vstali, vyhnali ho z mesta a viedli do až na zráz vrchu, na ktorom bolo ich mesto postavené, a odtiaľ ho chceli zhodiť." (Lk 4, 22-29)
 • Keď sa Ježiš postavil za nerozlučiteľnosť manželstva, napriek tomu, že Mojžiš rozvod povolil, zareagovali jeho najbližší: "Keď je to takto medzi mužom a ženou, potom je lepšie neženiť sa." Ježišova odpoveď: "Nie všetci pochopia toto slovo, iba tí, ktorým je to dané. Lebo sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí." (Mt 19, 3-12)
 • Keď Ježiš čistil žalúdky farizejom oným známym: "Beda vám," jeden zo zákonníkov zareagoval: "Učiteľ, keď takto hovoríš, aj nás urážaš!" (Lk 11, 45) A čo na to Ježiš? "Aj vám, zákonníkom, beda!" (Lk 11, 46-52)
 • Snaha pôsobiť na verejnú mienku tak, že ovplyvnila i konanie Ježišových príbuzných: "Pomiatol sa." (Mk 3, 21)
 • Ďalšia zo snáh ovplyvniť verejnú mienku: "Je posadnutý nečistým duchom." (Mk 3, 30)
 • Keď Ježiš hovoril ľuďom o chlebe života: "Veru, veru, hovorím vám: Ak nebudete jesť telo Syna človeka a piť jeho krv, nebudete mať v sebe život," zareagovali: "Tvrdá je to reč! Kto to môže počúvať?!" A mnohí od neho odišli. Pozn. Ježiš ich mohol zastaviť a povedať niečo v zmysle: "Ja som to myslel obrazne, chystám pre vás chlieb, ako moje telo a víno, ako moju krv..." Neurobil to, namiesto toho sa spýtal svojich najbližších: ""Aj vy chcete odísť?" Odpovedal Šimon Peter: "Pane, a ku komu by sme išli? Ty máš slová večného života. A my sme uverili a spoznali, že ty si Boží Svätý."" (Jn 6, 31-69)
 • Keď Ježiš vypráskal predavačov z chrámu a dopočuli sa o tom veľkňazi a zákonníci, "hľadali spôsob, ako ho zabiť." (Mk 11, 15-18)
 • Veľkňaz počas vypočúvania vo Veľrade: "Rúhal sa!" (napr. Mt 26, 65)

Mohol by som pokračovať, no nebudem. Stačilo. Ak chcete, vezmite si do rúk evanjelium a pokračujte v hľadaní sami.


Tak ako vtedy, i dnes zaznieva Ježišova výzva: "Naplnil sa čas a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte evanjeliu." Otázka znie, ako sa k nej postavím ja?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?