Podobenstvo o pílení konára

Autor: Juraj Drobný | 14.12.2013 o 13:28 | Karma článku: 14,26 | Prečítané:  1459x

Vybral sa raz istý človek do lesa. Chcel sa nechať osloviť farbami listov, vôňou machu, tvarmi stromov. Netrvalo dlho a objavil konár fantastických tvarov. Mohol na ňom oči nechať. Vyliezol na strom, z batohu vytiahol chvostovku a pustil sa do pílenia. Ten konár musí mať!

Jeho konanie neušlo správcovi lesa: "Pane, chcem vás upozorniť, že pílite konár, na ktorom sedíte. Keď ho odpílite, spadnete a ublížite si."

Onen človek si správcu lesa vypočul, no píliť neprestal: "Obyčajný lesák, čo ten rozumie mojej túžbe po nezávislých tvaroch? A vôbec, som slobodný človek, nikto mi nebude určovať, ako si mám odpíliť konár!"

S boľavou grimasou sa pozbieral zo zeme. Pozrel na odpílený konár, odrazu vyzeral celkom obyčajne. Vtom sa zarazil: "Ako to, že som spadol?" Prechádzal v duchu možnosť za možnosťou. Žeby mohol mať pravdu obyčajný lesák, mu však ani na um nezišlo. Keď na nič rozumné neprišiel, pobral sa ďalej, aby našiel inšpiráciu v inom konári, ktorý si pod sebou podpíli.

Dopočuli sa o tom ľudia. Konanie správcu lesa ich rozhorčilo. I sa vybrali bojovať za právo človeka píliť si konár slobodne, bez netolerantných slovných útokov zo strany lesníkov.


A správca lesa len nechápavo krútil hlavou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?