La última cima

Autor: Juraj Drobný | 28.5.2014 o 13:53 | (upravené 28.5.2014 o 14:06) Karma článku: 4,99 | Prečítané:  1270x

Pred pár týždňami sa mi doniesla informácia o španielskom dokumentárnom filme La última cima (Posledný vrchol). Príbeh katolíckeho kňaza Pabla Domínguez Prieta. Pozrel som si trailer, prečítal zopár recenzií a so zmiešanými pocitmi som čakal na novinársku premiéru. Bola včera, v kine Mladosť.

V kinosále sedel i filmový teoretik Pavel Branko. Vďaka nemu som pred rokmi začal vnímať rozdiely medzi  filmom a televíznym programom. Netuším, ako na neho dokument La última cima zapôsobil, po skončení projekcie som s ním nehovoril. Nuž a ako zapôsobil na mňa?

Film sa rozbehol vo veľkom štýle. Štylizovaná animácia ukrižovania kňaza, provokujúce režisérske uvedenie, rýchle prestrihy Pablovej prednášky s výpoveďami ľudí z jeho blízkosti, anketa, hudobno-obrazové koláže, prekvapivé momenty v každej chvíli. S pribúdajúcimi minútami však toho prekvapujúceho ubúdalo, film spomalil a zacyklil sa. Zhruba v jeho druhej tretine som začal zaspávať. Svoje urobil i fakt, že takmer polovicu titulkov som jednoducho nedokázal prečítať, splývali s pozadím.  A režisérske vstupy-monológy? Hm.

Vyšiel som z kina, rozlúčil sa s priateľmi a zostal som sám. A kdesi z hĺbky ticha samoty sa na povrch predrala otázka: "Ďuro, prečo ty nie si takým kňazom, akým bol Pablo?"

Pablo Domínguez Prieto sa narodil 3. júla 1966 v Madride. Bol katolíckym kňazom, filozofom a teológom, autorom viacerých kníh, dekanom Teologickej fakulty San Damaso de Madrid. Medzi ľuďmi bol známy ako kňaz, ktorý v každom človeku hľadá dobro a každému sa venuje s plnou pozornosťou. Rád chodil na hory. Zahynul 15. februára 2009 pri zostupe zo San Miguel Moncayo. Dokument, ktorý o jeho živote v roku 2010 natočil režisér Juan Manuel Cotelo, ide v júni 2014 do slovenskej kinodistribúcie v pôvodnom znení s titulkami.

Čo dodať na záver? Tento film by som dal ako "povinné čitanie" všetkým bohoslovcom, kňazom, i biskupom; aby sme si cez Pablov príbeh oživili onen autentický zápal pre Božie kráľovstvo, ktorý - ako chcem veriť - v každom z nás horel, keď sme začuli Kristov hlas, hovoriaci: "Poď za mnou," a ktorý v niektorých z nás dnes už sotva tlie. A odporúčam ho i vám, ktorí kňazmi (v služobnom kňazstve) nie ste. Keď odfiltrujete "režisérske nánosy" robiace z Pabla človeka svätejšieho, ako sám Boh, zostane vám príbeh Kristovho kňaza, akého by každý z vás chcel mať za priateľa, či farára.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?