Kardinál Korec

Autor: Juraj Drobný | 19.4.2011 o 5:37 | Karma článku: 11,06 | Prečítané:  3207x

Do seminára som vstúpil v roku 1984. Meno tajného biskupa Korca mi už v tom čase bolo známe. Skloňovalo sa aj medzi veriacimi z Novej Dubnice spolu s menami Ján Čarnogurský, či František Mikloško vďaka "podvratnej" činnosti Ivana Polanského, vydavateľa samizdatového časopisu Výber.

Ján Chryzostom kardinál Korec sa narodil 22. januára 1924 v Bošanoch. V septembri 1939 vstúpil v k jezuitom. Po "Barbarskej noci" bol spolu s ostatnými rehoľníkmi internovaný, neskôr donútený odísť do civilného života. Dňa 1. októbra 1950 bol tajne vysvätený za kňaza a ako 27-ročný za biskupa.

Nepamätám si, kedy to bolo, ani kto ma vtedy pozval. Všetko sa dialo v prísnej tajnosti a zaváňalo minimálne vyhadzovom zo seminára. S jedným zo spolubratov sme sa ocitli v malom petržalskom byte. Po chvíli napätého čakania sa objavil. Povzbudzoval nás a čosi sa mi marí, že hovoril i o svojich skúsenostiach s ŠTB.

Pracoval ako robotník a pôsobil v "podzemnej" cirkvi, tajne svätil kňazov. Dňa 11. marca 1960 bol zaistený a odsúdený ako vlastizradca na 12 rokov – za náboženskú činnosť medzi študentmi. Z väzenia sa dostal 24. februára 1968. Nedostal však štáty súhlas, preto pokračoval v práci ako robotník ... Dňa 6. február 1990 bol menovaný za nitrianskeho sídelného biskupa.

Bol som farským administrátorom v Horných Kočkovciach, keď ma v jeden večer prekvapil telefón: "Nechceš ísť do U.S.A. študovať masmédiá?" To sa ma pýtal generálny vikár. "Neviem po anglicky," odpovedal som. "To nie je prekážka, naučíš sa."

Nový nitriansky biskup Korec sa rozhodol, i napriek nedostatku kňazov, jedného z nich (teda mňa) uvoľniť z pastorácie. Tak som na jeseň 1992 odletel na stáž do televízneho štúdia Hallel communication, ktoré založil a dodnes vediť katolícky kňaz a filmár Juraj Török.

Dňa 28. júna 1991 ho v konzistóriu ustanovil pápež Ján Pavol II. za kardinála. Menovanie bolo ohlásené na všeobecnej audiencii 29. mája 1991. Ján Chryzostom kardinál Korec je tak prvým predstaviteľom slovenskej cirkevnej provincie, ktorému sa dostalo takej cti, že sa stal členom kardinálskeho kolégia.

V septembri 2008 sa na pôde KU v Ružomberku konal XXIII. medzinárodný kongres rodiny. V predvečer kongresu moderoval Štefan Hríb svoju reláciu Pod lampou a univerzita nás požiadala o jej odvysielanie. Ozval sa mi kardinál so svojimi dôvodmi, pre ktoré by sa Štefan Hríb nemal objaviť na našej obrazovke. Ako môj biskup (aj keď v tom čase emeritný) mi mohol povedať: "Otče Jurko, vysvetlil som vám svoje dôvody a žiadam vás, aby ste tú reláciu Pod lampou nevysielali." Nič také mi však nepovedal. Jeho slová boli: "Otče Jurko, vysvetlil som vám svoje dôvody, vy sa rozhodnite."


Aj vďaka tomuto momentu zostáva pre mňa Ján Chryzostom kardinál Korec nezabudnuteľným biskupom a veľkým človekom.


Zdroj + foto: http://www.biskupstvo-nitra.sk/jan-chryzostom-korec

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?