A videl i uveril

Autor: Juraj Drobný | 24.4.2011 o 12:14 | (upravené 24.4.2011 o 12:22) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1541x

To sú záverečné slová dnešného evanjelia. Hovorí sa v ňom, že ráno prvého dňa v týždni, sa k Ježišovmu prázdnemu hrobu rozbehli aj dvaja učeníci. Jeden (nemenovaný) bol rýchlejší, ale pri hrobe počkal na Petra. Keď Peter dobehol, vošiel dnu, po ňom vošiel i ten rýchlejší "a videl i uveril". (Jn 20, 1-8) Aké "videl a uveril"? Keď videl, tak už musel vedieť! Či nie?

Fra Angelico - Nolite me tangere (Jn 20,17)Fra Angelico - Nolite me tangere (Jn 20,17)

Po svojom zmŕtvychvstaní sa Ježiš najskôr zjavil Márii Magdaléne a ona ho nespoznala. Zareagovala, až keď ju oslovil menom. (Jn 20, 11-17)  Ale to si človek povie: "Bola urevaná, cez slzy dobre nevidela ..."

Potom tu máme dvoch učeníkov, čo šli do Emauz. Ježiš sa k nim pridal, rozprával sa s nimi a tiež ho nespoznali. Evanjelista sv. Lukáš hovorí, že ho spoznali až pri "lámaní chleba". (Lk 24, 13-33) To už človek spozornie, lebo - ako sa zdá - tu čosi nehrá.

A napokon narazíme na text: "Jedenásti učeníci odišli do Galiley na vrch, kam im Ježiš rozkázal. Keď ho uvideli, klaňali sa mu, no niektorí pochybovali." (Mt 28, 16-17) Pochybovali? Veď ho predsa videli!


Ako tomu rozumiem ja, ľudskými očami nie je možné uvidieť vzkrieseného a osláveného Ježiša Krista. Nedokázala to Mária Magdaléna, ani "anonymný" učeník s Petrom, ani učeníci putujúci do Emauz. Vzkrieseného a osláveného Ježiša Krista je možné uvidieť iba očami viery. "A videl (prázdny hrob), i uveril."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?