Keď teda vy, hoci ste zlí ...

Autor: Juraj Drobný | 27.4.2011 o 17:35 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  1491x

V jednom z svojich podobenstiev Ježiš hovorí ľuďom stojacim okolo: "Ak niekoho z vás ako otca poprosí syn o rybu, vari mu dá namiesto ryby hada? Alebo ak pýta vajce, podá mu škorpióna? Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom, o čo skôr dá nebeský Otec Ducha Svätého tým, čo ho prosia!" (Lk 11, 11-13) Tvrdé? Nepravdivé?

Vo všeobecnosti sa má zato, že na Slovensku žijú dobrí ľudia, čestní a charakterní (až na pár kriminálnikov).

Teda neviem, či sa má zato vo všeobecnosti, ale kdekoľvek sa s ľuďmi stretávam, poväčšine sa každý za dobrého považuje: blogeri, politici, farníci, športovci, umelci, dobrovoľníci, rodáci, či kolegovia v robote.

Problém nastáva, keď chcem dobrotu nás tu žijúcich konfrontovať s každodennou realitou: ak na Slovensku žijú dobrí ľudia (teda až na pár kriminálnikov), mali by sme tu mať raj na zemi. Ibaže my tu ten raj akosi nemáme.

Skúsme si vybrať dáku vzorku obyvateľstva a trochu si na ňu posvietiť: napríklad 150 poslancov, ktorých sme si zvolili vo voľbách + n členov vlády. Opoziční politici tvrdia, že tí koaliční kradnú a klamú (alebo niečo také). Na druhej strane koaliční tvrdia, že to robia tí opoziční. Teraz nie je podstatné kto, podstatné je, že niekto tu asi naozaj niečo také robí. A máme po čestnosti a charakternosti.

Pozn. námietka - nás sa to netýka, to tí "tam hore" - podľa mňa neobstojí. Tí "tam hore" sú len vzorkou z nás "tu dolu".

Ako to teda vidím ja? Myslím si, že záleží na "vzťažnej sústave". Ak sa porovnávam trebárs s Adolfom Hitlerom, mám zo seba celkom dobrý pocit. Ale ak sa začnem porovnávať napríklad s Ježišom, nezostáva mi nič iné, len vysloviť: "Pre tvoje meno, Pane, odpusť mi môj hriech, i keď je veľký." (Ž 25,11)


Som presvedčený, že Ježišovo hodnotenie: "Keď teda vy, hoci ste zlí ...", sa týka každého jedného z nás, aj keď znie tvrdo. A cesta von je pre mňa možná iba vtedy, ak si to priznám a začnem pracovať na svojej náprave.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?