Vianočné svetielka

Autor: Juraj Drobný | 21.12.2011 o 9:26 | Karma článku: 11,24 | Prečítané:  1310x

Na obývačkových dverách sme mali také to hrboľaté sklo, cez ktoré síce presvitalo svetlo, ale nič konkrétne sa vidieť nedalo. Pamätám sa, 24. decembra popoludní sme ako deti chodil ku tým dverám každú chvíľu a - a nič. Až v istom momente niekto z nás uvidel farebné vianočné svetielka. Síce akoby rozpité (to robilo to sklo), ale o to krajšie. "Prišiel Ježiško a priniesol stromček," zaznel víťazoslávny pokrik. A mne vždy v tom okamihu začali Vianoce. Dodnes netuším, ako to naši robili. Pozn. teda tuším, po obede nás asi dali spať a kým sme drichmali, všetko pripravili.

Kedykoľvek prídete na návštevu, nájdete u mňa svietiť vianočné svetielka. Stromček nemám, mám ich len tak prehodené cez knižnicu (viď foto). Svietia mi po celý rok. Nostalgia? Sentiment?

Vianoce milujem. Miloval som ich ako dieťa; tie čarovné okamihy očakávania, či a kedy sa za sklom obývačkových dverí objavia svetielka, potom kapor a darčeky pod stromčekom, burácajúci dubnický kostol na polnočnej: "Tá dvanásta hódina práve odbila, darovala nám syna Panna Mária" a záverečná Tichá noc.

Vianoce milujem. Ono napäté adventné očakávanie niečoho nového, o čom vlastne nik poriadne nič nevedel, ale v hĺbke srdca snáď každý tušil, že by to mohlo byť niečo nádherné. A do toho šokujúci zážitok prvých Vianoc. Tak šokujúci, že v prvom momente oslovených zaskočil, ale vzápätí spôsobil oslobodzujúci jasot. Boh, ten všemocný, žiarlivý a často trestajúci pán Starého Zákona sa dáva do rúk človeka ako bezmocné Dieťa. "Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život." (Jn 3,16)

Aj keď niektorí z oslovených sa z toho šoku nespamätali dodnes, narodenie Božieho Dieťaťa má na nás zvláštny, tajomný vplyv. Aspoň ja to tak vnímam. Napriek nervozite, stresu, či zhonu sme počas Vianoc akýsi - ľudskejší.

Najradšej by som bol, keby Vianoce trvali po celý rok. Ale nebudú. Ako tie pred nimi i tieto sa skončia v nedeľu po Troch kráľoch.


Doma mi zostanú, len tak prehodené cez knižnicu, vianočné svetielka. Ich svetlo mi však bude pripomínať každý deň: "Ďuro, buď aspoň trošku - ľudskejší."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?