Vianočná (ne)pohoda

Autor: Juraj Drobný | 23.12.2011 o 17:19 | Karma článku: 10,16 | Prečítané:  1370x

Predvianočný zhon a stres sú - ako sa zdá - neodmysliteľnou súčasťou našej prípravy na Vianoce. Pokiaľ si pamätám, u nás bývalo najhoršie 24. decembra dopoludnia. Plietli sme sa jeden druhému pod nohy, zvyšovali hlas, trieskali dverami, po vianočnej pohode ani stopy.

Predvianočná Prepoštská v Bratislave (23.12.2011)Predvianočná Prepoštská v Bratislave (23.12.2011)

Vianočná pohoda, čo to je? Plný stôl, vyložené nohy a Tři oříšky pro Popelku?

Na štvrtú adventnú nedeľu sme sa (v Lamači) spolu s deťmi vrátili v čase, do doby prvých Vianoc a pokúsili sme sa prísť veci na koreň.

Sledovali sme Jozefa s Máriou. Najskôr museli cestovať z Nazareta do Betlehema. Nepohodlne. Pozn. nezabúdajme, že Mária bola tesne pred pôrodom. V samotnom Betleheme bolo ľudí ako maku a zohnať nocľah bolo takmer nemožné. Napokon sa ukladajú v maštali. A práve tam prišlo na svet Dieťa.

Silne pochybujem, že Jozef s Máriou mali pred sebou plný stôl, vyložené nohy a že spolu pozerali Tři oříšky pro Popelku. Veď nevedeli, kde im hlava stojí. Museli prekonať silnú nepohodu, aby sa Božie Dieťa mohlo narodiť.

Tak nejak opísal prvé Vianoce evanjelista, svätý Lukáš. Pozn. že v tom čase ona kultová rozprávka ešte nebola natočená, nie je pre naše uvažovanie podstatné.

Z toho mi vychádza, že vonkajšia nepohoda k Vianociam tak trochu patrí, ak je spôsobená snahou človeka umožniť Božiemu Dieťaťu narodiť sa v ľudských srdciach. Lebo veď práve o tom sú Vianoce.

"Nebojte sa. Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude patriť všetkým ľuďom:  Dnes sa vám v Dávidovom meste narodil Spasiteľ Kristus Pán. A toto vám bude znamením: Nájdete dieťatko zavinuté do plienok a uložené v jasliach." (Lk 2, 10-12)


Milostiplné a požehnané...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?