Otčenáš po aramejsky

Autor: Juraj Drobný | 15.1.2012 o 16:46 | Karma článku: 10,85 | Prečítané:  3601x

Kamarátka, blogerka zavesila na FB video s aramejským textom modlitby Otčenáš a s jeho českým prekladom, ktorý sa jej páčil. Chcela poznať môj názor. Aramejsky nehovorím a biblista nie som, ale i tak mi bolo jasné, že ten preklad je poriadne mimo. Prečo?

El Greco - Najsvätejšia TrojicaEl Greco - Najsvätejšia Trojica

Novozákonným textom Biblie sa od čias svätého Hieronyma (cca 347-420) systematicky venujú tisíce lingvistov, biblistov, historikov rôznych vierovyznaní, i ateistov. Aj preto mi prišlo scestné už len domnievať sa, že sa všetci mýlia a dáky anonymný webovský nadšenec je jediný, kto odhalil pravý význam tejto základnej kresťanskej modlitby. Navyše preklad vo videu sa od používaného Otčenáša líši tak radikálne, že ho nie je možné nazvať kresťanskou modlitbou.

Onej blogerke zase prišlo scestné moje "vyhýbanie sa priamej odpovedi", ako to nazvala. Tak som sa obrátil na biblistu Jozefa Jančoviča. Odpísal mi, že autorom onoho prekladu  (či skôr výkladu) vo videu je Neil Douglas Klotz, známy podobnými prekladateľskými úletmi, napríklad prvého blahoslavenstva. Zároveň mi poslal stručnú (9 strán v pdf) analýzu textu modlitby Otčenáš.

Pozn. na uverejnenie tu na blogu je však predsa len pridlhá. Prípadným záujemcom ju môžem poslať mailom.


Z jeho odpovede som sa dozvedel, že modlitba Otčenáš sa nám v aramejčine nezachovala, jej aktuálny preklad vychádza zo zachovaných gréckych textov. Vo videu použitý aramejský text je iba pokusom o rekonštrukciu, ako asi mohla znieť táto modlitba z Ježišových úst, čo v našom prípade úplne mení situáciu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?