Amen! Inš’ Allah!

Autor: Juraj Drobný | 16.2.2012 o 19:15 | (upravené 15.6.2014 o 15:27) Karma článku: 8,49 | Prečítané:  1610x

Myslím, že ma naň upozornil článok Juraja Vitteka. Na film, ktorý "získal Veľkú cenu poroty na festivale v Cannes 2010, cenu FIPRESCI na festivale v Palm Springs 2011 a mnoho ďalších ocenení a nominácií." (tu) Nuž, nie je to film pre deti...

O bohoch a ľuďoch

O bohoch a ľuďoch

Príbeh trapistických mníchov, zavraždených islamskými extrémistami v roku 1996 v Alžírsku, natočil Xavier Beauvois. Aby sme nezabudli. Pod názvom O bohoch a ľuďoch sa dostáva od 1. marca i do našich kín.

"Nemohol by som si želať takúto smrť. Považujem za potrebné vyznať to. Neviem totiž, ako by som sa mohol tešiť, že ľud, ktorý milujem, by bol bez rozdielu obvinený z mojej vraždy. Je príliš veľká cena za to, čo snáď nazvú „milosťou mučeníctva“, totiž že za ňu budem vďačiť Alžírčanovi, nech to bude ktokoľvek, najmä ak bude konať vo vernosti tomu, čo považuje za Islam." píše p. Christian de Chergé, zavraždený prior thibirinského kláštora v liste, ktorý je akými jeho testamentom.

Ak sa chcete o filme dozvedieť niečo viac, prečítajte si Jurajov článok. A zájdite si do kina.  Cez príbeh obyčajných mníchov sa vám možno tak trochu v inom svetle poodhalí pravda o živote.


"ĎAKUJEM ... aj tebe, priateľ poslednej minúty, ktorý nebudeš vedieť, čo robíš. Áno, aj za teba nech je moje ĎAKUJEM, aj toto “ZBOHOM” (á-Dieu : Bohu) pred tvojou tvárou. A nech je nám dopriate, ak sa bude Bohu, Otcovi nás oboch, páčiť, aby sme sa stretli ako šťastní lotrovia v raji. Amen! Inš’ Allah!" (p. Christian de Chergé)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?