Neuveria, ani keby niekto z mŕtvych vstal

Autor: Juraj Drobný | 22.3.2012 o 10:04 | Karma článku: 10,81 | Prečítané:  1476x

Tvrdé? Hej, tvrdé ako sama pravda. Tvrdé, ako kladivo, čo udiera, aby formovalo. Alebo rozbilo. Ježiš práve takýmto "kladivom" zakončuje svoje dokonale vystavané podobenstvo o boháčovi a Lazárovi  (Lk 16, 19-31) Ak ten príbeh náhodou nepoznáte a nechce sa vám klikať na link, uvádzam ho celý v pokračovaní článku.

Fra Angelico - Noli me tangereFra Angelico - Noli me tangere

Ježiš povedal farizejom: „Bol istý bohatý človek. Obliekal sa do purpuru a kmentu a deň čo deň prepychovo hodoval. Pri jeho bráne líhal akýsi žobrák, menom Lazár, plný vredov. Túžil nasýtiť sa z toho, čo padalo z boháčovho stola, a len psy prichádzali a lízali mu vredy.

Keď žobrák umrel, anjeli ho zaniesli do Abrahámovho lona. Zomrel aj boháč a pochovali ho. A keď v pekle v mukách pozdvihol oči, zďaleka videl Abraháma a Lazára v jeho lone. I zvolal: ‚Otec Abrahám, zľutuj sa nado mnou a pošli Lazára, nech si namočí aspoň koniec prsta vo vode a zvlaží mi jazyk, lebo sa hrozne trápim v tomto plameni!‘

No Abrahám povedal: ‚Synu, spomeň si, že si dostal všetko dobré za svojho života a Lazár zasa iba zlé. Teraz sa on tu teší a ty sa trápiš. A okrem toho je medzi nami a vami veľká priepasť, takže nik čo ako by chcel nemôže prejsť odtiaľto k vám ani odtiaľ prekročiť k nám.‘

Tu povedal: ‚Prosím ťa, Otče, pošli ho do domu môjho otca. Mám totiž piatich bratov; nech ich zaprisahá, aby sa nedostali aj oni na toto miesto múk.‘ Abrahám mu odpovedal: ‚Majú Mojžiša a Prorokov, nech ich počúvajú.‘ Ale on vravel: ‚Nie, otec Abrahám. Ak príde k nim niekto z mŕtvych, budú robiť pokánie.‘ Odpovedal mu: ‚Ak nepočúvajú Mojžiša a Prorokov, neuveria, ani keby niekto z mŕtvych vstal.‘“ (Lk 16, 19-31)

Kristus vstal z mŕtvych a stalo sa, ako predpovedal v podobenstve. Dokonca aj medzi autentickými svedkami tejto udalosti sa našli niektorí, ktorí "pochybovali." (Mt 28, 17)

Pochybovali vtedy, pochybujú dnes. Občas mám pocit, ako keby vo všetkých tých "keby bol Boh...," zaznievalo v skutočnosti iba jedno: "Nie, otec Abrahám (Ďuro...). Ak príde k nám niekto z mŕtvych, uveríme (budeme robiť pokánie)."

"Máte Mojžiša a Prorokov," hovorí i dnes Ježiš. A navyše máte mňa, to "Slovo", ktoré "bolo na počiatku u Boha," ktoré "bolo Boh" a ktoré "sa telom stalo a prebývalo medzi nami." (Jn 1, 1-14) "Ak vám to nestačí, neuveríte, ani keby niekto z mŕtvych vstal."


Tvrdé? Hej, tvrdé ako sama pravda. Tvrdé, ako kladivo, čo udiera, aby formovalo. Alebo rozbilo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?