Ľudia milovali tmu viac, ako svetlo

Autor: Juraj Drobný | 21.3.2012 o 11:53 | Karma článku: 11,49 | Prečítané:  787x

"Ľudia milovali tmu viac, ako svetlo." Ak by som niečo také tvrdil, súdny človek si o mne pomyslí svoje, napríklad: "Akože tmu, veď to je choré." Spomínané tvrdenie sme v nedeľu počúvali pri svätých omšiach. Evanjelista svätý Ján ho vkladá do úst Ježiša Krista.

Skúsme si prečítať celý text, možno objavíme niečo, čo nám môže zostať skryté, ak vytrhneme citovanú vetu z kontextu.

Ježiš povedal Nikodémovi: „Ako Mojžiš vyzdvihol na púšti hada, tak musí byť vyzdvihnutý aj Syn človeka, aby každý, kto verí, mal v ňom večný život.“ Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život. Lebo Boh neposlal Syna na svet, aby svet odsúdil, ale aby sa skrze neho svet spasil. Kto v neho verí, nie je súdený. Ale kto neverí, už je odsúdený, pretože neuveril v meno Jednorodeného Božieho Syna. A súd je v tomto: Svetlo prišlo na svet, a ľudia milovali tmu viac ako svetlo, lebo ich skutky boli zlé. Veď každý, kto zle robí, nenávidí svetlo a nejde na svetlo, aby jeho skutky neboli odhalené. Ale kto koná pravdu, ide na svetlo, aby bolo vidieť, že svoje skutky koná v Bohu. (Jn 3, 14-21)

Zdá sa, že človek 21. storočia nemá viditeľný problém ísť na svetlo. V súvislosti s citovaným textom by sa preto dalo usudzovať, že jeho skutky sú v podstate dobré. Ale s tým mám zase problém ja, akosi to nekorešponduje s mojou každodennou skutočnosťou.


Možno by kľúčom k riešeniu vznikajúceho rozporu mohlo byť Ježišovo varovanie: "Daj si teda pozor, aby svetlo, čo je v tebe, nebolo tmou." (Lk 11, 35)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?