Môže prísť boháč do neba?

Autor: Juraj Drobný | 25.3.2012 o 9:35 | Karma článku: 11,21 | Prečítané:  1502x

Aj taká otázka sa občas vynorí. "Prečo by nemohol?" "Lebo to hovorí Ježiš v podobenstve o ťave a uchu ihly," zvyknú mi odpovedať. Hm... Inkriminované podobenstvo zachytávajú evanjelisti Marek (Mk 10,25), Matúš (Mt 19,24) i Lukáš (Lk 18,25) zhruba týmito slovami: "A Ježiš povedal svojim učeníkom: "Veru, hovorím vám: Bohatý ťažko vojde do nebeského kráľovstva. Ba hovorím vám: Ľahšie je ťave prejsť cez ucho ihly, ako boháčovi vojsť do Božieho kráľovstva."

Myslím, že by sme si mali pripomenúť, v akej súvislosti to Ježiš povedal. Raz za ním prišiel istý majetnejší človek, ktorý sa chcel uistiť, že ide do neba správnou cestou:

"Učiteľ dobrý, čo mám robiť, aby som obsiahol večný život?" Ježiš mu odpovedal: "Prečo ma nazývaš dobrým? Nik nie je dobrý, jedine Boh. Poznáš prikázania: Nezabiješ! Nescudzoložíš! Nepokradneš! Nebudeš krivo svedčiť! Nebudeš podvádzať! Cti svojho otca i matku!" Ale on mu povedal: "Učiteľ, toto všetko som zachovával od svojej mladosti." Ježiš naňho pozrel s láskou a povedal mu: "Jedno ti ešte chýba. Choď, predaj všetko, čo máš, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom príď a nasleduj ma!" On pri tomto slove zosmutnel a odišiel zarmútený, lebo mal veľký majetok. Ježiš sa rozhliadol a povedal svojim učeníkom: "Ako ťažko vojdú do Božieho kráľovstva tí, čo majú majetky!" Učeníci sa nad jeho slovami zarazili. Ale Ježiš im ešte raz povedal: "Deti moje, ako ťažko sa vchádza do Božieho kráľovstva! Ľahšie je ťave prejsť cez ucho ihly, ako boháčovi vojsť do Božieho kráľovstva." Oni sa ešte viac čudovali a hovorili si: "Kto potom môže byť spasený?" Ježiš sa na nich zahľadel a povedal: "Ľuďom je to nemožné, ale Bohu nie. Lebo Bohu je všetko možné." (Mk 10,17-27)

Aby som to skrátil, ľudia Starého zákona chápali bohatstvo ako jeden zo znakov Božieho požehnania (viď napr. kniha Jób). Ak tu Ježiš "siahol" na majetného človeka, zostali v šoku: "Kto potom môže byť spasený?" Dá sa predpokladať, že Ježišova odpoveď: "Ľuďom je to nemožné, ale Bohu nie. Lebo Bohu je všetko možné," im veľa pokoja nepriniesla.

S riešením problému by nám mohol pomôcť napríklad evanjelista svätý Matúš: "V nebi si zhromažďujte poklady; tam ich neničí ani moľ ani hrdza a tam sa zlodeji nedobýjajú a nekradnú.  Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce." (Mt 6,20-21)

Pozn. na základe tohto citátu (+ Mt 21,22) nás učiteľka občianskej výchovy na gymnáziu presviedčala, že Cirkvi ide len a len o majetok, čo Marx, Engels a Lenin správne odhalili.


Tak môže prísť boháč do neba, alebo nie? Ak vnímam Ježišove slová v kontexte, nemôžem nevidieť, kam smeruje: nie je dôležité, koľko mám na účte, ani koľko nehnuteľností vlastním, ale - na čom lipne moje srdce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?