koNIEc - cirkúsok srdca

Autor: Juraj Drobný | 29.3.2012 o 16:59 | Karma článku: 7,08 | Prečítané:  591x

Je koniec... koNIEc? Ako sa to vezme. Bol 18. marec 2012, blížila sa 19-ta hodina. Opäť som sedel v sále Domu kultúry Zrkadlový háj v Bratislave a spolu ďalšími ATaku chtivými som čakal, čo sa bude diať.  Neprečítal som si bulletin, nevedel som, čo príde. Od Paľa (Pavol Danko, zakladateľ a šéf tanečného divadla ATak) som vedel len, že bude cirkus. Teda presnejšie koNIEc - cirkúsok srdca.

Premiéra predstavenia 18. marca 2012Premiéra predstavenia 18. marca 2012Foto: screenshot zo záznamu

Bulletin som si neprečítal dodnes. Asi by som mal. Možno by som lepšie chápal jednotlivé postavy, vzťahy medzi nimi, či skryté významy scén. Ale čo ak práve to nechcem?

Predstavte si čosi ako cirkusové šapitó, teda jeho vnútro. Trampolína, stupne po ktorých môžu skákať levy (skrotené samozrejme), len bez tých levov. A veľké zrkadlo. A klaun. Evidentne zošlý vekom.

A cirkusanti. Dievčinka s kruhom, cez ktorý vždy niekto núti preliezť niekoho. Dievčinka ohybná, akoby ani kosti nemala. Dievčinka imitujúca chôdzu po lane. Žonglérka. A tichý smútok.

A farby. Pestré, mihotajúce sa pred očami. Mladý klaun vyvádzajúci na trampolíne, že až zamrazí. A nefalšovaná, bláznivá radosť.

A dokonalý sen o dokonalom pohybe. O dokonalom tanci. Alebo to bol tanec osobne, čo zostúpil do šapitó? Dokonalý sen - smutná nostalgia, alebo zdroj energie, poháňajúci život?

Bol 18. marec 2012. Predstavenie sa skončilo a ja som spolu ďalšími ATaku chtivými stál a tlieskal. A bolo mi.


"Aby sme nenechali zvíťaziť starobu v nás, ktorá nás presviedča, že už nevládzeme, už nemáme síl, toto sa už nepatrí, toto by sme už nemali robiť... Ak dospelý nezabudne na dieťa v sebe, tak má pred sebou krásny život." (Pavol Danko, cca od 14:05)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?