Apoštol národov

Autor: Juraj Drobný | 30.4.2012 o 19:55 | Karma článku: 8,95 | Prečítané:  844x

Bazilika svätého Pavla za hradbami je ohromujúca. Stál som v nej a žasol. Neďaleko mňa stál lamačský farár Marek. Kdesi v zákutiach sklerotickej pamäte sa mi vynárali útržky príbehu, v ktorom sa zo Šavla z Tarzu stáva Apoštol národov. Príbehu, ktorý som práve vďaka Marekovi začínal vnímať inak.

Šavol, ako horlivý farizej, prenasledoval Kristových nasledovníkov. S poverením jeruzalemských náboženských lídrov sa vybral do Damasku. Cestou sa však prihodilo niečo, čo radikálne zmenilo jeho život.

Ako šiel a blížil sa k Damasku, zrazu ho zalialo svetlo z neba. Padol na zem a počul hlas, ktorý mu hovoril: "Šavol, Šavol, prečo ma prenasleduješ?" On povedal: "Kto si, Pane?" A ten: "Ja som Ježiš, ktorého ty prenasleduješ. Ale vstaň, choď do mesta a povedia ti, čo máš robiť." (Sk 9, 3-6)

Vstal a šiel do mesta. Teda šiel, zaviedli ho tam. Počas stretnutia s Ježišom prišiel o zrak. Svätý Lukáš v Skutkoch apoštolov len sucho konštatuje: "Tri dni nevidel a nejedol, ani nepil." (Sk 9, 9) Uf!

Po troch dňoch, dlhších ako večnosť, vyhľadal Šavla učeník Ananiáš: "...vošiel do domu, vložil naň ruky a povedal: "Brat Šavol, poslal ma Pán Ježiš, ktorý sa ti zjavil na ceste, keď si šiel sem, aby si zasa videl a aby ťa naplnil Duch Svätý." Hneď mu spadli z očí akoby lupiny a vrátil sa mu zrak. Tu vstal a dal sa pokrstiť. Potom prijal pokrm a zosilnel. Niekoľko dní zostal s učeníkmi v Damasku a hneď v synagógach ohlasoval Ježiša, že je Božím Synom. Všetci, čo počúvali, žasli..." (Sk 9, 17-21)

Nie je to úžasné? Jedno stretnutie s Kristom, tri dni pôstu a taký fantastický úspech na poli ohlasovania Evanjelia! Jeho pôsobenie bolo tak ohromujúce, že vyprovokovalo Ježišových nepriateľov k protiakcii: "Keď uplynulo viac dní, Židia sa uzniesli, že ho zabijú. Ale Šavol sa o ich úkladoch dozvedel. Vo dne i v noci strážili brány, aby ho mohli zabiť. No jeho učeníci ho v noci vzali a v koši ho spustili cez hradby." (Sk 9, 23-25)

Po tejto udalosti sa Šavol vrátil do Jeruzalema. "Keď prišiel do Jeruzalema, pokúšal sa spojiť s učeníkmi, ale všetci sa ho báli, lebo neverili, že je učeníkom. Tu sa ho ujal Barnabáš, zaviedol ho k apoštolom a porozprával im, ako na ceste videl Pána a že s ním hovoril a ako smelo si v Damasku počínal v Ježišovom mene. A žil s nimi v Jeruzaleme a smelo si počínal v Pánovom mene. Rozprával a prel sa aj s Helenistami a oni ho chceli zabiť. Keď sa to dozvedeli bratia, zaviedli ho do Cézarey a poslali do Tarzu." (Sk 9, 26-30)

Opäť fantastický úspech konvertitu Šavla, tak fantastický, že i v Jeruzaleme podnietil Kristových odporcov k rozhodnutiu umlčať nepohodlného svedka Kristovho zmŕtvychvstania.


Úspech? Ktovie. Keď horlivý Šavol hneď po svojom obrátení ohlasuje Krista, vzápätí musí utekať, aby si zachránil život. Ale keď sa utiahne do ústrania v Tarze, "Cirkev mala pokoj po celej Judei, Galilei a Samárii; upevňovala sa, žila v bázni pred Pánom a rástla v úteche Svätého Ducha." (Sk 9, 31) A keď ho po rokoch v utiahnutosti pozýva k spolupráci na hlásaní Evanjelia Barnabáš, (Sk 11,25) zo Šavla sa stáva Apoštol národov, známy pod menom Pavol.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?