A sme v kaši

Autor: Juraj Drobný | 22.5.2012 o 6:50 | (upravené 22.5.2015 o 8:47) Karma článku: 13,30 | Prečítané:  3432x

Keď autobus konečne zastavil, sucho som poznamenal: "A sme v kaši." Teda ono to tak možno vyznelo, sucho. V skutočnosti som sa na túto taliansku kašu (Casciu) tešil. Veľmi. Písal sa 16. apríl 2012.

Bazilika svätej Rity v Cascii

Bazilika svätej Rity v Cascii

"Keď prídeme do baziliky, nie že sa všetci rozbehnete ku svätej Rite," upozorňoval svojich farníkov - pútnikov istý neapolský farár. "Najskôr sa pokloníme pred eucharistickým Kristom, ktorý bude v bohostánku priamo pred nami, až potom pôjdeme do ľavej časti baziliky, kde svätá Rita leží." "Pán farár, Pána Ježiša máme aj doma, ale svätá Rita je iba v Cascii!"

cascia026b.jpg

Hlavný oltár v Bazilike svätej Rity

Zhruba 5 km odtiaľto, v Roccaporene di Cascia, sa  Antóniovi Lottimu a Amati rodenej Ferriovej narodilo dievčatko. Pri krste v kostole Sv. Márie della Plebe v Cascii  jej dali meno Margaréta. Písal sa rok 1381. O štyri roky neskôr sa narodil Jan van Eyck a o šesť rokov neskôr sa Žigmund Luxemburský stal uhorským kráľom. O osem rokov neskôr sa odohrala bitka na Kosovom poli. Kraľovala renesancia, prekvitali veda, umenie a krvavé boje o moc.

cascia004b.jpg

Cascia

Margaréta, alebo ako ju všetci volali - Rita - bola jedinou dcéra Antónia a Amati. Rodičia sa snažili dať je to najlepšie; naučili ju písať a čítať, viedli ju k Bohu. Na jej výchove sa podpísalo aj ich nasadenie v snahe o uzmierenie bojov medzi Guelfmi a Ghibellínmi.

cascia002b.jpg

Jedno z námestíčok

Vydávala sa v šestnástich a vzala si Pavla di Ferdinando Mancini. Nemala to s ním ľahké; bol prchký a ako doba kázala, nebolo mu cudzie riešiť rodové spory mečom. Že sa obrátil k Bohu a začal žiť čestne v súlade s Božími prikázaniami, z toho rodina "obviňovala" Ritu. A právom. Jej dobrota a obetavá láska by pohli aj kameňom, nie iba manželom.

cascia014b.jpg

Betlehem v jednom z tunajších kostolíkov

Keď Pavla zavraždili, patrilo sa vdove podporiť manželovu rodinu v snahe o pomstu. Ale aj tu sa Rita vzoprela dobovým konvenciám. Vrahom svojho manžela zo srdca odpustila. Napokon neurobila nič iné, len ako kresťanka počúvla Ježišovu výzvu: "Milujte svojich nepriateľov...buďte milosrdní...odpúšťajte..." (Lk 6.35-37) Tým ale opäť raz potvrdila už ustálený názor rodiny, že to asi nemá v hlave všetko v poriadku.

cascia003b.jpg

Typická ulička v Cascii

Korunu jej "bláznivému" správaniu sa však dala iná udalosť. S Pavlom mala dvoch synov. Pod vplyvom rodiny sa obaja začali pripravovať na pomstu. Rita, v túžbe zachrániť ich pre nebo, urobila čosi, čo niekedy ťažko chápu i ľudia veriaci; v modlitbe prosila Boha, aby si ich radšej vzal k sebe, než aby sa poškvrnili krvou. Obaja zomreli na niektorú z chorôb, ktoré v tom čase kosili ľudí ako zrelé obilie.

cascia025b.jpg

Jeden z pohľadov od Baziliky

Ako osamelá vdova, odpísaná rodinou i svetom, dokázala svojou modlitbou a obetavou láskou nemožné; znepriatelené rodiny, ktoré viazala "povinnosť" krvnej pomsty, sa zmierili. A konečne pochopili, že ich Rita nie je bláznivá, ale svätá.

cascia007b.jpg

Výzdoba Baziliky svätej Rity

Po tejto udalosti vstúpila Rita do augustiniánskeho kláštora sv. Márie Magdalény v Cascii. Tu žila až do svojej smrti 22. mája 1457, slúžiac Bohu a blížnym, s krvavou stigmou tŕňovej koruny na čele.

cascia006b.jpg

Hrob svätej Rity

Jedna z legiend hovorí, že v zime roku 1457, už ako ťažko chorá, poprosila spolusestru o ruže a figy. Tá sa na prekvapenie všetkých vrátila s kvitnúcimi ružami a zrelými figami. V augustiniánskych komunitách sa vždy na jej sviatok, 22. mája, svätia Ruže svätej Rity. Je uctievaná ako patrónka nemožných vecí. Pútnici i dnes prichádzajú do Cascie s prosbou o pomoc pri riešení neriešiteľných situácií, vyprosiť si silu k odpusteniu, keď sa to odpustenie zdá nemožným, alebo požehnanie do manželstva.

Rita003.jpg

Jedno z typických vyobrazení sv. Rity


Keď som toto pútnické miesto v talianskej Umbrii navštívil po prvýkrát (v októbri 2011), o svätej Rite som takmer nič nevedel. Cascia si ma však okamžite podmanila svojou malebnosťou, zvláštnym pokojom a čímsi nepomenovateľným, čo sa mi prihováralo na každom kroku. Po návrate domov dostal trošku zabrať google, i DVD prehrávač (2-DVD Svätá Rita sme vydali v našom vydavateľstve) a mne bolo jasné, že sa do Cascie ešte vrátim. Pozn. tým neapolským pútnikom sa vôbec nečudujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?