A sme v kaši

Autor: Juraj Drobný | 22.5.2012 o 6:50 | (upravené 22.5.2015 o 8:47) Karma článku: 13,30 | Prečítané:  3346x

Keď autobus konečne zastavil, sucho som poznamenal: "A sme v kaši." Teda ono to tak možno vyznelo, sucho. V skutočnosti som sa na túto taliansku kašu (Casciu) tešil. Veľmi. Písal sa 16. apríl 2012.

Bazilika svätej Rity v Cascii

Bazilika svätej Rity v Cascii

"Keď prídeme do baziliky, nie že sa všetci rozbehnete ku svätej Rite," upozorňoval svojich farníkov - pútnikov istý neapolský farár. "Najskôr sa pokloníme pred eucharistickým Kristom, ktorý bude v bohostánku priamo pred nami, až potom pôjdeme do ľavej časti baziliky, kde svätá Rita leží." "Pán farár, Pána Ježiša máme aj doma, ale svätá Rita je iba v Cascii!"

cascia026b.jpg

Hlavný oltár v Bazilike svätej Rity

Zhruba 5 km odtiaľto, v Roccaporene di Cascia, sa  Antóniovi Lottimu a Amati rodenej Ferriovej narodilo dievčatko. Pri krste v kostole Sv. Márie della Plebe v Cascii  jej dali meno Margaréta. Písal sa rok 1381. O štyri roky neskôr sa narodil Jan van Eyck a o šesť rokov neskôr sa Žigmund Luxemburský stal uhorským kráľom. O osem rokov neskôr sa odohrala bitka na Kosovom poli. Kraľovala renesancia, prekvitali veda, umenie a krvavé boje o moc.

cascia004b.jpg

Cascia

Margaréta, alebo ako ju všetci volali - Rita - bola jedinou dcéra Antónia a Amati. Rodičia sa snažili dať je to najlepšie; naučili ju písať a čítať, viedli ju k Bohu. Na jej výchove sa podpísalo aj ich nasadenie v snahe o uzmierenie bojov medzi Guelfmi a Ghibellínmi.

cascia002b.jpg

Jedno z námestíčok

Vydávala sa v šestnástich a vzala si Pavla di Ferdinando Mancini. Nemala to s ním ľahké; bol prchký a ako doba kázala, nebolo mu cudzie riešiť rodové spory mečom. Že sa obrátil k Bohu a začal žiť čestne v súlade s Božími prikázaniami, z toho rodina "obviňovala" Ritu. A právom. Jej dobrota a obetavá láska by pohli aj kameňom, nie iba manželom.

cascia014b.jpg

Betlehem v jednom z tunajších kostolíkov

Keď Pavla zavraždili, patrilo sa vdove podporiť manželovu rodinu v snahe o pomstu. Ale aj tu sa Rita vzoprela dobovým konvenciám. Vrahom svojho manžela zo srdca odpustila. Napokon neurobila nič iné, len ako kresťanka počúvla Ježišovu výzvu: "Milujte svojich nepriateľov...buďte milosrdní...odpúšťajte..." (Lk 6.35-37) Tým ale opäť raz potvrdila už ustálený názor rodiny, že to asi nemá v hlave všetko v poriadku.

cascia003b.jpg

Typická ulička v Cascii

Korunu jej "bláznivému" správaniu sa však dala iná udalosť. S Pavlom mala dvoch synov. Pod vplyvom rodiny sa obaja začali pripravovať na pomstu. Rita, v túžbe zachrániť ich pre nebo, urobila čosi, čo niekedy ťažko chápu i ľudia veriaci; v modlitbe prosila Boha, aby si ich radšej vzal k sebe, než aby sa poškvrnili krvou. Obaja zomreli na niektorú z chorôb, ktoré v tom čase kosili ľudí ako zrelé obilie.

cascia025b.jpg

Jeden z pohľadov od Baziliky

Ako osamelá vdova, odpísaná rodinou i svetom, dokázala svojou modlitbou a obetavou láskou nemožné; znepriatelené rodiny, ktoré viazala "povinnosť" krvnej pomsty, sa zmierili. A konečne pochopili, že ich Rita nie je bláznivá, ale svätá.

cascia007b.jpg

Výzdoba Baziliky svätej Rity

Po tejto udalosti vstúpila Rita do augustiniánskeho kláštora sv. Márie Magdalény v Cascii. Tu žila až do svojej smrti 22. mája 1457, slúžiac Bohu a blížnym, s krvavou stigmou tŕňovej koruny na čele.

cascia006b.jpg

Hrob svätej Rity

Jedna z legiend hovorí, že v zime roku 1457, už ako ťažko chorá, poprosila spolusestru o ruže a figy. Tá sa na prekvapenie všetkých vrátila s kvitnúcimi ružami a zrelými figami. V augustiniánskych komunitách sa vždy na jej sviatok, 22. mája, svätia Ruže svätej Rity. Je uctievaná ako patrónka nemožných vecí. Pútnici i dnes prichádzajú do Cascie s prosbou o pomoc pri riešení neriešiteľných situácií, vyprosiť si silu k odpusteniu, keď sa to odpustenie zdá nemožným, alebo požehnanie do manželstva.

Rita003.jpg

Jedno z typických vyobrazení sv. Rity


Keď som toto pútnické miesto v talianskej Umbrii navštívil po prvýkrát (v októbri 2011), o svätej Rite som takmer nič nevedel. Cascia si ma však okamžite podmanila svojou malebnosťou, zvláštnym pokojom a čímsi nepomenovateľným, čo sa mi prihováralo na každom kroku. Po návrate domov dostal trošku zabrať google, i DVD prehrávač (2-DVD Svätá Rita sme vydali v našom vydavateľstve) a mne bolo jasné, že sa do Cascie ešte vrátim. Pozn. tým neapolským pútnikom sa vôbec nečudujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?