Brána do iného sveta

Autor: Juraj Drobný | 14.6.2012 o 11:31 | Karma článku: 12,65 | Prečítané:  1843x

Už si nepamätám, čo presne povedal. Pamätám si ale, ako to medzi nami zahučalo a ako ťažko sa nám jeho slová prijímali. Nám, kolegom z televízie, ktorí sme sa zúčastňovali duchovnej obnovy vedenej ním, Jozefom Brodňanským, benediktínskym mníchom.

Benediktínsky kláštor Premenenia Pána v SamporeBenediktínsky kláštor Premenenia Pána v Sampore

"Modlíš sa, aby si svojimi "magickými formulkami" primäl boha plniť tvoju vôľu, alebo je tvoja modlitba žvatlaním dieťaťa, pokúšajúceho prihovoriť sa svojmu milujúcemu a chápajúcemu Bohu-Otcovi?" Aj takéto provokatívne témy pichali do nášho, možno trochu prispatého, katolicizmu. Niekde tu začala vo mňa klíčiť túžba, ísť na najbližšie duchovné cvičenia k benediktínom. A po prvýkrát som počul slovo apoftegma.

Veľkému Antonovi raz povedali: "Si ten najväčší mních z celého východu!" "To už mi povedal diabol," znela odpoveď.

sampor003.jpg

sampor002.jpg

Kým som po prvýkrát prekročil bránu benediktínskeho kláštora v Sampore, uplynuli takmer dva roky. "Zaradíš sa do nášho života, to by ti mohlo stačiť. Alebo chceš individuálne vedenie?" Nechcel som. Chcel som sa zaradiť do každodenného života benediktínskej komunity; 5:30 – ranné chvály, rozjímanie, príprava na svätú omšu, 6:30 – svätá omša, 7:30 – raňajky, 8:00 – práca, 12:20 – posvätné čítanie, 13:00 – obed, siesta, 14:30 – modlitba cez deň, 14:45 – práca, 17:00 – vešpery, 17:30 – lectio divina, 18:30 – večera, 20:00 – kompletórium, silencium, 22:00 – zhasínanie svetiel.

Istému starcovi, žijúcemu už roky v zápasoch, unikol z perí povzdych: "Môj Bože, ak si všade, prečo som ja tak často inde."

sampor013.jpg

sampor009.jpg

sampor014.jpg

Rozzívané ranné chvály, ticho chrámu pozývajúce k načúvaniu, eucharistia, pár slov prehodených pri raňajkách a prvé jarné kilometre v nohách. Obed s mníchmi, pri ktorom sa dodržiavajú pravidlá platné viac ako 1500 rokov.

Abba Pambó sa spýtal abba Antona: "Čo mám robiť?" Starec mu povedal: "Nespoliehaj sa na vlastnú spravodlivosť, netráp sa tým, čo už pominulo, a kroť svoj jazyk i žalúdok."

sampor012.jpg

Po večeroch som si čítal Regulu svätého Benedikta (480-547). Benedikt nám ju  zanechal ako svoj duchovný testament. Zúročil v nej skúsenosti púštnych otcov i svoje vlastné. A ja som s úžasom pozoroval, že jeho duchovní synovia žijú podľa nej dodnes.

Abba Anton ešte povedal: "Videl som všetky osídla diabla rozsiate po zemi; a tak som zabedákal a povedal: "Ktože im môže uniknúť?" A počul som hlas, ktorý hovoril: "Pokora."

sampor008.jpg

sampor004.jpg

sampor006.jpg

Čas prežitý medzi samporskými benediktínmi plynie inak, ako čas "tam vonku". Uhly pohľadov sa menia rýchlejšie a radikálnejšie, než by človek čakal a bol na to pripravený. A apoftegmy púštnych otcov, znejúce ušiam moderného človeka staromódne, až neprijateľne, sa odrazu stávajú pravdivejšími, než všetky tie moderné "pravdy", ktoré dnes hýbu svetom.

Niekto sa spýtal starca: "Čo je to ziskuchtivosť?" A on odpovedal: "Neveriť Bohu, že sa o teba stará, stratiť nádej v Božie prisľúbenia a milovať škodlivé rozkoše."

sampor010.jpg

sampor011.jpg

Vedel som, že sa sem vrátim, už keď som odchádzal domov. V priebehu nasledujúcich mesiacov som sa i vracal, pomodliť sa s mníchmi nedeľné Vešpery. S pribúdajúcim časom však návratov ubúdalo a môj život sa pomaly dostával do starých koľají. Čosi však vo mne zostalo.

sampor001.jpg

Prišiel máj a ja som vybral do Samporu na duchovnú obnovu. Hneď po príchode som mal pocit, akoby som prichádzal domov. Opäť sa mi prihováralo ticho kláštorného kostola i  recitované, či spievané texty Žalmov pri spoločných modlitbách v chóre. Opäť som sa prechádzal chodbami kláštora a opäť som sa nechal oslovovať príbehmi púštnych otcov, ako ich zachytila Małgorzata Borowska OSB vo svojej knižke Tváre Otcov púšte.


Benediktínsky kláštor v Sampore je zvláštnym miestom. Je akoby oázou s prameňom živej vody uprostred púšte 21. storočia. Je akoby bránou do iného sveta, ktorá sa otvára každému, kto chce vstúpiť. Je len na človeku samotnom, aby vstúpiť chcel.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?