Nie je dôležité zúčastniť sa, ale zvíťaziť!

Autor: Juraj Drobný | 15.7.2012 o 12:39 | Karma článku: 10,62 | Prečítané:  786x

Saleziáni v Námestove organizovali žiacky futbalový turnaj a mňa pozvali, aby som im odslúžiť svätú omšu. Počas kázne som sa spýtal: "Poznáte slogan - nie je dôležité..." "...zvíťaziť, ale zúčastniť sa!" doplnili ma chalani zborovo. "A je to pravda? Lebo ja si myslím, že dôležité je zvíťaziť!" Evidentne som ich svojim tvrdením zaskočil. Pozn. viem, že onen slogan znie tak, ako ho odrecitovali účastníci turnaja a myslím si, že ho chápem. Nemáte však aj vy občas pocit, že sa z neho občas stáva mantra vedúca k rezignácii?

Fotografia ilustračná, nostalgickáFotografia ilustračná, nostalgická

Futbalu nerozumiem. Predpokladám ale, že dosiahnutie úspechu si vyžaduje okrem talentu predovšetkým zápal, obrovskú drinu pod vedením dobrého trénera a poznanie pravidiel.

Ak by som mal deväť a v rámci prípravy na turnaj by nám tréner povedal: "Dáte si desať koliečok okolo štadióna, potom päťdesiat brušákov... a pamätajte, že nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa," asi by som záverečnú časť jeho pokynov odignoroval. Veď načo inak behať ako o život a robiť brušáky a čo ja viem čo všetko, keď vyhrať netreba? Lebo v tom veku by som vyhrať chcel! S príchodom puberty by ale taký záver metodických pokynov pred tréningom mohol pôsobiť demotivujúco, si myslím.

A potom je tu iný zápas - zápas o vlastný život, bez zápalu a driny vopred prehratý. Jeho priekopníkom, najlepším metodikom a trénerom v jednej osobe je podľa mňa Kristus.

"Toho, kto zvíťazí, posadím vedľa seba na mojom tróne, ako som aj ja zvíťazil a zasadol som s mojím Otcom na jeho tróne." (Zjv 3, 21)


Obdivujem trénera, ktorý dokáže motivovať pubertiakov k víťazstvu a zároveň ich naučí vyrovnať sa s prípadnou prehrou. Lebo vo futbale je to tak. V zápase o život má však šancu na víťazstvo každý. A práve v ňom sa akoby v novom svetle ukazuje i onen otočený slogan: "Nie je dôležité zúčastniť sa, ale zvíťaziť!"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?