Čriepok z dedičstva otcov

Autor: Juraj Drobný | 22.7.2012 o 13:39 | (upravené 5.7.2013 o 10:42) Karma článku: 10,17 | Prečítané:  704x

"My, národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva...", tak znie prvých pár slov Preambuly Ústavy Slovenskej republiky. Cestou do Námestova (na 22. ročník hudobného festivalu Verím Pane) som si pustil audioknihu, dvoj-cédečko Zo života solúnskych bratov. Počas počúvania sa mi vynárali príbehy a pravdy dávno zabudnuté a s nimi otázka; vieme, čo sa za oným cyrilo-metodským duchovným dedičstvom skrýva?

Cyril a Metod pred kostolom v DevíneCyril a Metod pred kostolom v Devíne

Možno vám to rozprávanie bude znieť archaicky, možno naivne. Skúste sa však pri čítaní nasledujúceho úryvku z dišputy medzi Filozofom (Konštantínom) a Agarénmi (Arabmi) sústrediť nie na formu, ale na jej obsah. A možno budete žasnúť podobne, ako ja.

Agaréni, múdri a vzdelaní muži, učení v geometrii a astronómii a ostatných vedách, sediac pri obede, skúšali ho, kládli mu otázky a hovorili: "Či vidíš, Filozof, obdivuhodný zázrak, ako Boží prorok Mohamed priniesol nám od Boha blahozvesť a obrátil mnoho ľudí? A my všetci sa pridŕžame jeho zákona a v ničom ho neprestupujeme. No vy, kresťania, zachovávate zákon vášho proroka, Krista, ale jeden tak, druhý inak, ako to komu z vás vyhovuje, toho sa držíte a tak robíte."

Len doplním, že dnes by pravdepodobne pridali: "...a mnohí z vás ho vôbec nezachovávajú."

Filozof na toto odpovedal: "Náš Boh je ako morská hlbina. Prorok o ňom hovorí: ´Kto vyrozpráva jeho pôvod? Lebo ho vyťali zo zeme živých´ (Iz 53, 8). Preto sa mnohí púšťajú na tú hlbinu, aby ho hľadali. Silní duchom s jeho pomocou ju preplávajú a navracajú sa s bohatstvom múdrosti. No zo slabých a tých, čo sa pokúšajú prejsť v bútľavých koráboch, jedni sa potápajú a druhí len ťažko vydychujú, zmietajúc sa v bezmocnej lenivosti.

Ani po vyše tisícsto rokoch nestratila jeho odpoveď na aktuálnosti. Presne takí sme i dnes. Nič nové pod slnkom. (Kaz 1, 9) Vzápätí nasleduje stručná charakteristika vtedajšieho Islamu. Nič politicky korektné však nečakajte.

Vaše more je však úzke a pohodlné, a každý ho môže prekročiť, malý i veľký, lebo nepresahuje ľudskú obyčaj, lež toho sa drží, čo každý môže urobiť. A nič vám nezakázal. Lebo keď nespútal vo vás hnev a žiadostivosť, ale popustil, do akej priepasti vás vrhá?! Múdry nech to porozumie!

Nasledujúca časť textu je tým miestom, ktoré ma pri počúvaní mimoriadne oslovilo a ktoré ma vyprovokovalo k tomu, že dnes píšem.

Kristus však nie je taký, ale on dvíha ťažké zdola nahor; vierou a Božou milosťou učí človeka. Lebo ako Stvoriteľ všetkého stvoril medzi anjelmi a zvieratami človeka, rečou a umom ho oddeliac od zvierat, hnevom a zmyselnosťou však od anjelov. A ku ktorej časti sa ktokoľvek priblíži, tak má účasť na vyšších alebo nižších bytostiach."


Taký malý čriepok z dedičstva otcov. Ako sme na tom s jeho opatrovaním dnes? "A ku ktorej časti sa ktokoľvek priblíži, tak má účasť na vyšších alebo nižších bytostiach."

Citované z Život Konštantína Cyrila a život Metoda. Štefan Vragaš, Matica slovenská 1994

Pozn. upravené 5. júla 2013

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?