Bigotná katolícka televízia II

Autor: Juraj Drobný | 16.10.2012 o 11:28 | (upravené 16.10.2012 o 11:52) Karma článku: 9,56 | Prečítané:  2726x

Výročie prvého vysielania TV LUX dnes nie je, to sme mali štvrtého mája, štvrté. Ani výročie uverejnenia textu Bigotná katolícka televízia nie je, šiesteho apríla bolo. Tak prečo sa k téme vraciam práve dnes? Nuž ako si tak sedím v robote a nahadzujem noticky na web, odrazu narazím na záznam relácie U Nikodéma. Téma - pápež Pius XII. a holokaust. Musíte uznať, že niečo také som nemohol nechať bez povšimnutia. Takže ak máte pocit, že mienkotvornými médiami dnes prezentovaná verzia jeho príbehu by nemusela byť až tak v súlade so skutočnosťou, možno má váš pocit reálne opodstatnenie. A práve vďaka tomu, že tu naša televízia je, môžete si pozrieť diskusiu historikov Jozefa Haľka a prof. Emílie Hrabovec o Piovi XII. (tu) a budete mať možnosť utvoriť si vlastný názor.

vedúca katedry biblických a historických vied na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity ThDr. Mgr. Lucia Hidvéghyová, PhD.vedúca katedry biblických a historických vied na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity ThDr. Mgr. Lucia Hidvéghyová, PhD.

A počas sledovania sa možno dozviete i to, ako sofistikovane je možné zmanipulovať historické udalosti. Inak U Nikodéma je v princípe jednoduchá diskusná relácia. Jej výnimočnosť spočíva v ponúkaní okrajových, či nepopulárnych tém a alternatívnych názorov. To sa týka i obdobnej relácie U Pavla a ďalších televíznych cyklov, ktoré vyrábame, či dabujeme a vysielame.

Cyklus Mariána Gavendu s názvom Medzi nebom a zemou nepredstavuje témy, ale ľudí. Zaujímavých? To musíte posúdiť vy. K dnešnému dňu ich prevetral 83. Medzi nimi boli i archeológ Michal Slivka, novinár Martin Linhart, moderátorka Marta Jančkárová, dnes už zosnulý fotograf Karol Kállay, či bloger Miro Lettrich. Pozn. oná relácia s ním je tu.

V spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity sme spustili projekt Univerzity tretieho veku. Prvú prednášku, Úvod do štúdia Svätého Písma Lucie Hidvéghyovej nájdete tu. Pozn. je vážne dobrá!

Mohol by som pokračovať, ale nebudem. Azda len doplním, čo si i tak všimnete, keď nás budete sledovať; že v našom vysielaní ja stále veľa nedostatkov a amaterizmu. Že finančné ťažkosti sa podpisujú i na personálnom poddimenzovaní, vysokej miere reprízovosti a problémoch s technológiami. Že nie každú tému zvládame a nie každá relácia sa vydarí.


Ale sme tu a aj vďaka tomu majú chorí a starí ľudia spoločníka a ostatní kúsok mediálneho priestoru, v ktorom môžu - ak chcú - nájsť maličký odraz Pravdy.

Doplnené o 11:52 - ak chcete vedieť trošku viac, ako vnímam "bigotnosť" TV LUX, prečítajte si text, ktorý som napísal 6. apríla 2008 tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?