Koniec sveta a iné obchodné artikle

Autor: Juraj Drobný | 30.11.2012 o 9:37 | Karma článku: 11,20 | Prečítané:  969x

Keď niektorí hovorili o chráme, že je vyzdobený krásnymi kameňmi a pamätnými darmi, Ježiš povedal: „Prídu dni, keď z toho, čo vidíte, nezostane kameň na kameni; všetko bude zborené.“ Oni sa ho opýtali: „Učiteľ, kedy to bude a aké bude znamenie, keď sa to začne diať?“ Tento text evanjelia podľa Lukáša (Lk 21, 5-7) sme čítali v katolíckych kostoloch v utorok po slávnosti Krista Kráľa. On odpovedal: „Dajte si pozor a buďte pripravení, lebo neuplynie 40 rokov, kým sa to všetko nestane.“  A naozaj. V roku 70 po Kristovi cisár Vespazián zrovnal Jeruzalem so zemou. Už počujem vaše výhrady: "Lukášovo evanjelium vzniklo až po Vespaziánovom víťazstve a tak nebol problém dať do textu tú číslovku a tváriť sa, ako sa ono proroctvo presne vyplnilo." Na to vám odpoviem, že bol. A veľký.

A tak v evanjeliu svätého Lukáša text: „Dajte si pozor a buďte pripravení, lebo neuplynie 40 rokov, kým sa to všetko nestane,“ vôbec nenájdeme. Ten som si vymyslel.

Na otázku: „Učiteľ, kedy to bude,“ Ježiš v skutočnosti odpovedá: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli. Lebo prídu mnohí a v mojom mene budú hovoriť: ‚To som ja‘ a: ‚Ten čas je už blízko.‘ Nechoďte za nimi! A keď budete počuť o vojnách a nepokojoch, neľakajte sa! Toto musí prísť predtým, ale koniec nebude hneď.“ (Lk 21, 8-9)

Nebolo by evanjelizačnejšie a nevyzeralo by dôveryhodnejšie, keby svätopisec tú číslovku do textu predsa len vsunul? Určite vyzeralo. Veď čo je to za seriózneho proroka, ktorý na priamu otázku „kedy“ odpovedá: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli...“? Šlo by iba o takú maličkú korekciu.

Lukáš ale píše jasne, že svoj opis udalostí zo života Ježiša Krista urobil po dôkladnom skúmaní (Lk 1, 1-4) a urobil ho verne. A ja dodávam, že bez ohľadu na ich možnú marketingovú kontraproduktívnosť, či politickú nekorektnosť. Aj preto je pre mňa i tento dialóg jedným zo znakov autenticity jeho evanjelia.


"Kedy to bude?" (koniec sveta napríklad) pýta sa moderný človek 21. storočia. Ježiš i dnes odpovedá: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli...“ A dodáva: „Preto bdejte, lebo neviete ani dňa ani hodiny.“ (Mt 25, 13)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?