Koniec sveta a iné obchodné artikle

Autor: Juraj Drobný | 30.11.2012 o 9:37 | Karma článku: 11,20 | Prečítané:  988x

Keď niektorí hovorili o chráme, že je vyzdobený krásnymi kameňmi a pamätnými darmi, Ježiš povedal: „Prídu dni, keď z toho, čo vidíte, nezostane kameň na kameni; všetko bude zborené.“ Oni sa ho opýtali: „Učiteľ, kedy to bude a aké bude znamenie, keď sa to začne diať?“ Tento text evanjelia podľa Lukáša (Lk 21, 5-7) sme čítali v katolíckych kostoloch v utorok po slávnosti Krista Kráľa. On odpovedal: „Dajte si pozor a buďte pripravení, lebo neuplynie 40 rokov, kým sa to všetko nestane.“  A naozaj. V roku 70 po Kristovi cisár Vespazián zrovnal Jeruzalem so zemou. Už počujem vaše výhrady: "Lukášovo evanjelium vzniklo až po Vespaziánovom víťazstve a tak nebol problém dať do textu tú číslovku a tváriť sa, ako sa ono proroctvo presne vyplnilo." Na to vám odpoviem, že bol. A veľký.

A tak v evanjeliu svätého Lukáša text: „Dajte si pozor a buďte pripravení, lebo neuplynie 40 rokov, kým sa to všetko nestane,“ vôbec nenájdeme. Ten som si vymyslel.

Na otázku: „Učiteľ, kedy to bude,“ Ježiš v skutočnosti odpovedá: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli. Lebo prídu mnohí a v mojom mene budú hovoriť: ‚To som ja‘ a: ‚Ten čas je už blízko.‘ Nechoďte za nimi! A keď budete počuť o vojnách a nepokojoch, neľakajte sa! Toto musí prísť predtým, ale koniec nebude hneď.“ (Lk 21, 8-9)

Nebolo by evanjelizačnejšie a nevyzeralo by dôveryhodnejšie, keby svätopisec tú číslovku do textu predsa len vsunul? Určite vyzeralo. Veď čo je to za seriózneho proroka, ktorý na priamu otázku „kedy“ odpovedá: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli...“? Šlo by iba o takú maličkú korekciu.

Lukáš ale píše jasne, že svoj opis udalostí zo života Ježiša Krista urobil po dôkladnom skúmaní (Lk 1, 1-4) a urobil ho verne. A ja dodávam, že bez ohľadu na ich možnú marketingovú kontraproduktívnosť, či politickú nekorektnosť. Aj preto je pre mňa i tento dialóg jedným zo znakov autenticity jeho evanjelia.


"Kedy to bude?" (koniec sveta napríklad) pýta sa moderný človek 21. storočia. Ježiš i dnes odpovedá: „Dajte si pozor, aby vás nezviedli...“ A dodáva: „Preto bdejte, lebo neviete ani dňa ani hodiny.“ (Mt 25, 13)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?