Z Božej vôle som tým, čím som

Autor: Juraj Drobný | 21.6.2013 o 12:37 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  990x

Napísala mi moja bývalá študentka z KU: "Ahoj Juraj, niečo mi napadlo. Píšem článok pre Evanjelický Východ. Pomohol by mi Tvoj názor, ktorý by som zaradila do ankety ku článku. Prosím Ťa o odpoveď na túto otázku: Ako vnímaš svoje miesto vo svojej rodine, v cirkevnom zbore, v spoločnosti a pred Bohom? Tvoja odpoveď by mala mať najviac 10 riadkov vo worde. Vieš mi pomôcť? Budem veľmi vďačná! Deadline mám do nedele, 19. mája (teda 7 dní)."

V pondelok (20. mája) ráno som si sadol ku počítaču a za necelých 20 minút vznikol tento krátky text.


V rodine som nevďačným synom a bratom, ktorý nie je ktovieako nápomocný ostatným jej členom. Možno je to dané pracovnou vyťaženosťou (pozn. LUX communication, TV LUX, služba vo farnosti Rača...). Možno to má korene v detstve; som najstarší z piatich súrodencov a od malička som hrával v dychovom orchestri, bol som zvyknutý byť mimo rodinu a nezúčastňovať sa na jej každodennom živote.

Vo farnosti a v Cirkvi si neustále hľadám svoje miesto každodenným ranným odovzdávaním sa do Božích rúk. Pri oficiálnych udalostiach (tam, kde sa patrí mať oblek) sa takmer vždy strápnim. Nemám ich rád. Neformálnosť je pre mňa čosi ako voda pre ryby. A potom ľudia, ktorým môžem poslúžiť ako katolícky kňaz, či priateľ.

Spoločnosť je plná ľudí, ktorým nie vždy rozumiem, aj keď sa snažím. Vďaka blogu na SME som spoznal množstvo nádherných ľudí, vnímajúcich svet inak, ako ho vnímam ja. Stále sa stupňujúce útoky na manželstvo a rodinu a moja neschopnosť zrozumiteľne vysvetliť spolu-blogerom moje stanoviská ma unavuje. A tak sa dnes už trošku viac modlím, ako diskutujem.

A Boh? Je Otecko. Rozmaznáva ma. Od štúdia na teologickej fakulte to vidím veľmi zreteľne. A plní mi priania, ktoré by vôbec nemusel, aj také, ktoré nie sú práve „kóšer“. A i napriek tomu som nevďačným synom.


Celý text som uzavrel citovaním svojho staršieho článku: "Juro, nechcel by si sa stať kňazom?" (tu a tu a foto tu).

To, čo o sebe napísal apoštol svätý Pavol: „Veď nerobím dobro, ktoré chcem, ale robím zlo, ktoré nechcem,“ (Rim 7,19) platí aj o mne. A ešte ako! Ale snažím sa pod zorným uhlom Pavlovho výroku: "Veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva; ale sú ospravedlnení zadarmo jeho milosťou, vykúpením v Kristovi Ježišovi," (Rim 3, 23-24) žiť s túžbou, aby sa na mne raz vyplnil i výrok: "Ale z Božej milosti som tým, čím som, a jeho milosť nebola vo mne márna." (1Kor 15,10)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?