Len si nenamýšľajme, že žijeme bez hriechu

Autor: Juraj Drobný | 7.7.2013 o 12:35 | Karma článku: 15,41 | Prečítané:  1365x

Nedeľné ráno. Zo svojej izby na fare v Rači kontrolujem vysielanie, dopĺňam aktuality na našom webe i na fb. Otváram breviár. Prvé čítanie z Druhej knihy Samuelovej hovorí o kráľovi Dávidovi a prorokovi Nátanovi.

Prorok Nátan a kráľ DávidProrok Nátan a kráľ Dávidhttp://christianworker.us/wp-content/uploads/2011/10/Prophet-Nat

V skratke, kráľ Dávid zviedol manželku jedného zo svojich bojovníkov a ona otehotnela. Aby zamaskoval svoj čin, najskôr sa pokúsil jej manžela Uriáša vmanipulovať do náručia už tehotnej manželky Betsabe. Keď sa mu to nepodarilo "zariadil", aby Uriáš padol v boji. Potom si vzal vdovu po padlom hrdinovi za manželku. A keď sa už zdalo, že "everybody happy" (teda až na mŕtveho Uriáša), prichádza prorok Nátan. Podobenstvom o boháčovi a chudákovi s jedinou ovečkou pripomenie kráľovi, že Boh nie je ani slepý, ani hluchý a ani sklerotický. Dávid sa zmôže na jedinú vetu: "Zhrešil som proti Pánovi." (2 Sam 11-12) Ten príbeh je notoricky známy, ale nezaškodí prečítať si ho znovu.

Po prvom čítaní v breviári však vždy nasleduje i druhé. To dnešné bolo z Rečí svätého biskupa Augustína (Serm. 19, 2-3: CCL 41, 252-254).

Mám rád svätého Augustína. Jeho hľadanie Pravdy, to ako vysvetľuje jednotlivé časti Svätého Písma. V dnešnom úryvku z jeho Rečí ma oslovili tri vety.

"Len si nenamýšľajme, že žijeme dobre a bez hriechu. Život sa chváli tak, že sa prosí o odpustenie. Čím menej ľudia bez nádeje vnímajú svoje hriechy, tým zvedavejší sú na cudzie. Nehľadajú, čo by mohli napraviť, ale do čoho by sa mohli zadrapiť. A keďže nemôžu seba ospravedlniť, sú pohotoví iných obviniť." (Sv. Augustín)


Pre seba si z nich beriem ponaučenie: "Ak mám tendenciu obviňovať iných, mal by som sa zamyslieť. Možno je to tým, že nevnímam vlastné hriechy."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?