Len si nenamýšľajme, že žijeme bez hriechu

Autor: Juraj Drobný | 7.7.2013 o 12:35 | Karma článku: 15,41 | Prečítané:  1398x

Nedeľné ráno. Zo svojej izby na fare v Rači kontrolujem vysielanie, dopĺňam aktuality na našom webe i na fb. Otváram breviár. Prvé čítanie z Druhej knihy Samuelovej hovorí o kráľovi Dávidovi a prorokovi Nátanovi.

Prorok Nátan a kráľ DávidProrok Nátan a kráľ Dávidhttp://christianworker.us/wp-content/uploads/2011/10/Prophet-Nat

V skratke, kráľ Dávid zviedol manželku jedného zo svojich bojovníkov a ona otehotnela. Aby zamaskoval svoj čin, najskôr sa pokúsil jej manžela Uriáša vmanipulovať do náručia už tehotnej manželky Betsabe. Keď sa mu to nepodarilo "zariadil", aby Uriáš padol v boji. Potom si vzal vdovu po padlom hrdinovi za manželku. A keď sa už zdalo, že "everybody happy" (teda až na mŕtveho Uriáša), prichádza prorok Nátan. Podobenstvom o boháčovi a chudákovi s jedinou ovečkou pripomenie kráľovi, že Boh nie je ani slepý, ani hluchý a ani sklerotický. Dávid sa zmôže na jedinú vetu: "Zhrešil som proti Pánovi." (2 Sam 11-12) Ten príbeh je notoricky známy, ale nezaškodí prečítať si ho znovu.

Po prvom čítaní v breviári však vždy nasleduje i druhé. To dnešné bolo z Rečí svätého biskupa Augustína (Serm. 19, 2-3: CCL 41, 252-254).

Mám rád svätého Augustína. Jeho hľadanie Pravdy, to ako vysvetľuje jednotlivé časti Svätého Písma. V dnešnom úryvku z jeho Rečí ma oslovili tri vety.

"Len si nenamýšľajme, že žijeme dobre a bez hriechu. Život sa chváli tak, že sa prosí o odpustenie. Čím menej ľudia bez nádeje vnímajú svoje hriechy, tým zvedavejší sú na cudzie. Nehľadajú, čo by mohli napraviť, ale do čoho by sa mohli zadrapiť. A keďže nemôžu seba ospravedlniť, sú pohotoví iných obviniť." (Sv. Augustín)


Pre seba si z nich beriem ponaučenie: "Ak mám tendenciu obviňovať iných, mal by som sa zamyslieť. Možno je to tým, že nevnímam vlastné hriechy."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?