Festival Verím Pane 2013 a bilbordy CBR

Autor: Juraj Drobný | 29.7.2013 o 10:35 | (upravené 21.8.2013 o 15:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2003x

Udalosť z festivalu Verím Pane v Námestove som po rozhovore s aktivistom CBR považoval z uzatvorenú. Ani na text CBR, ktorý sa objavil na internete, som reagovať nechcel. Ale keď ma oslovil Lukáš Obšitník z portálu postoy.sk, uvedomil som si, že sa vyjadreniu nevyhnem.

 http://gospelfoto.eds.sk/picture.php?/16659/category/31

Na úvod chcem poznamenať, že som nikdy nebol riaditeľom TV LUX. A tiež, že Janku Tutkovú (CBR) si hlboko vážim a v istom slova zmysle i obdivujem pre jej zápal a odvahu, s akou sa bije za právo detí narodiť sa (to robím i ja na blogu, napr. v tomto texte), i keď sa nestotožňujem s metódami, ktoré používa. Pred pár rokmi som ju privítal na Verím Pane, i so spomínanými bilbordmi. Hoci ja by som touto formou kampaň nerobil, povedal som si, že tieto drastické obrázky by mohli otriasť svedomím ľudí.

No a teraz k samotnej udalosti. Počas festivalu (ktorý organizujem už roku 1990) mi zavolalo pár rodičov, či viem aké bilbordy sú postavené priamo v areáli festivalu, plného rodičov s malými deťmi. Drastické fotografie nenarodených detí po potrate, obesenec, porovnávanie s nacistickými zverstvami, hákové kríže. A že prítomní veriaci rodičia si neprajú, aby sa ich malé deti na to pozerali, tak nech s tým niečo robím. Keďže som presvedčený, že za výchovu detí sú na prvom mieste zodpovední rodičia, rozhodol som sa výstavu v priestoroch festivalu zrušiť.

S mestom Námestovo máme dohodu, že počas festivalu sa v priestoroch jeho konania neumiestňuje nič bez nášho súhlasu. Preto som požiadal spoluorganizátorov, aby mojom mene poprosili organizátora výstavy o jej odstránenie, nakoľko ju v areáli festivalu umiestnil svojvoľne. Vzápätí mi volali, že odmieta a dali mi ho k telefónu. Dôrazne som ho požiadal, aby výstavu z areálu festivalu odstránil. Opäť odmietol. Napokon ale predsa len výstavu zbalil.

Po nejakom čase mi spoluorganizátori volali, že oná výstava zase stojí – hneď za poslednými radami sedačiek v amfiteátri –  a že onen pán ju zase odmieta zložiť. To ma vytočilo a tak som tam šiel osobne. Bilbordy som posklápal na zem a spolu s ďalšími organizátormi sme ich odniesli na trávnik na konci parkoviska. Janke Tutkovej som poslal smsku, aby mu zavolala, nech výstavu zbalí a odíde.

Po pár desiatkach minút som šiel som za oným pánom a poprosil som ho o odpustenie za spôsob, akým som tú výstavu zrušil. Jeho slová: „Odpúšťam vám,“ zo mňa vyplavili aj poslednú kvapku negatívnych emócií. Vzápätí ma on poprosil o odpustenie za to, že výstavu inštaloval v areáli festivalu a nie mimo neho. Nemal som prečo mu neodpustiť. Potom mi vysvetlil, že to druhé miesto zvolil tak, aby bolo mimo areál festivalu. Objali sme sa, dal som mu požehnanie a s tým sme sa rozišli.


Je mi však ľúto, že hoci máme rovnaké a nekompromisné názory na tému ochrany života od počatia po prirodzenú smrť, nie je CBR schopné rešpektovať, že niekto môže mať iný názor na spôsob ich prezentácie.

Pozn. v rámci festivalovej svätej omše som prečítal výzvu na účasť na Národnom pochode za život a aktivista tejto iniciatívy mal možnosť postaviť si bilbord vedľa hlavného pódia a tiež prihovoriť sa účastníkom priamo z hlavného pódia počas koncertov.

Pozn. text bol napísaný pre postoy.sk


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?