Môžem sa k nim nepridať

Autor: Juraj Drobný | 19.9.2013 o 16:42 | Karma článku: 11,57 | Prečítané:  1342x

Prvý text som zavesil na blog 24. januára 2007. Odvtedy prešlo zopár rokov a tých textov je dnes vyše 300. Nie je to žiadne omračujúce číslo, ale ani zanedbateľné. Za ten čas som si zvykol, že urážky, agresivita, strápňovanie či zosmiešňovanie sú súčasťou blogových diskusií, hoci sa ich admini snažia eliminovať. Keď som neskôr objavil Facebook, nad prítomnosťou urážok, strápňovania či zosmiešňovania v tamojších diskusiách som sa už ani nepozastavil.

Priznávam, svrbia ma prsty, keď čítam texty zosmiešňujúce nás kňazov, prolife aktivistov, či Cirkev a mám chuť zareagovať v podobnom duchu. (Pozn. v minulosti som tak aj párkrát urobil.) Potom si ale poviem, že mi to za to nestojí. Navyše často si za štipľavé poznámky môžeme sami.

Vždy ma však zarazí, ak agresívnu, urážlivú, či zosmiešňujúcu poznámku napíše človek, ktorý sám seba označí za ochrancu Cirkvi, či života od počatia po prirodzenú smrť.

I ja som zástancom ochrany života od počatia po prirodzenú smrť. Ak to niekomu nebolo jasné po tomto mojom článku, píšem to teraz priamo. I ja som odporcom potratov. Ale to neznamená, že nebudem rešpektovať dôstojnosť každého človeka, i keď jeho názor je diametrálne odlišný, ako ten môj.

Dovolím si tu odcitovať úryvok z výzvy predsedu Konferencie biskupov Slovenska, ktorú vydal v súvislosti s Národným pochodom za život: "Otázky, o ktorých sa v týchto dňoch veľa rozpráva, ukazujú aj veľké názorové rozdiely. V diskusii by nemala chýbať slušnosť a úcta. Usilujme sa za každých okolností viesť pokojný dialóg, bez napádania, osočovania alebo urážania ľudí s iným názorom." Celý text si môžete prečítať tu.


Zvykol som si, že urážky, agresivita, strápňovanie či zosmiešňovanie sú súčasťou internetovej komunikácie. Žiaľ, sú. Žiaľ, zvykol. Zdá sa, že s tým nič nenarobím. No čosi predsa len urobiť môžem; môžem sa k nim nepridať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?