Prečo pôst?

Autor: Juraj Drobný | 5.3.2014 o 12:12 | Karma článku: 8,91 | Prečítané:  1593x

Jednu z odpovedí mi ponúka úryvok z dišputy medzi Filozofom (Konštantínom) a Agarénmi (Arabmi), ako ho máme zaznamenaný v Živote Konštantína Cyrila. Aj keď samotný Konštantín - Cyril by bol asi prekvapený, keby zistil, čo mi napadlo pri čítaní onoho úryvku.

Pozn. spomínanej dišpute som sa už na blogu venoval (tu). Je však pre mňa natoľko inšpiratívna, že mi nedá nevrátiť sa k nej.

V istom momente dostal otázku: "Či vidíš, Filozof, obdivuhodný zázrak, ako Boží prorok Mohamed priniesol nám od Boha blahozvesť a obrátil mnoho ľudí? A my všetci sa pridŕžame jeho zákona a v ničom ho neprestupujeme. No vy, kresťania, zachovávate zákon vášho proroka, Krista, ale jeden tak, druhý inak, ako to komu z vás vyhovuje, toho sa držíte a tak robíte."

Konštantín na to odpovedal: "Náš Boh je ako morská hlbina. Prorok o ňom hovorí: ´Kto vyrozpráva jeho pôvod? Lebo ho vyťali zo zeme živých´ (Iz 53, 8). Preto sa mnohí púšťajú na tú hlbinu, aby ho hľadali. Silní duchom s jeho pomocou ju preplávajú a navracajú sa s bohatstvom múdrosti. No zo slabých a tých, čo sa pokúšajú prejsť v bútľavých koráboch, jedni sa potápajú a druhí len ťažko vydychujú, zmietajúc sa v bezmocnej lenivosti. Vaše more je však úzke a pohodlné, a každý ho môže prekročiť, malý i veľký, lebo nepresahuje ľudskú obyčaj, lež toho sa drží, čo každý môže urobiť. A nič vám nezakázal. Lebo keď nespútal vo vás hnev a žiadostivosť, ale popustil, do akej priepasti vás vrhá?! Múdry nech to porozumie!"

Potom nasleduje kľúčový text: "Kristus však nie je taký, ale on dvíha ťažké zdola nahor; vierou a Božou milosťou učí človeka. Lebo ako Stvoriteľ všetkého stvoril medzi anjelmi a zvieratami človeka, rečou a umom ho oddeliac od zvierat, hnevom a zmyselnosťou však od anjelov. A ku ktorej časti sa ktokoľvek priblíži, tak má účasť na vyšších alebo nižších bytostiach."


Takže podľa mňa aj preto pôst, ako vedome použitý prostriedok na zvládnutie "hnevu a zmyselosti", o ktorých hovorí Filozof. Pôst, teda - dobrovoľné zrieknutie sa jedla alebo iných pôžitkov, ktorého cieľ je duchovný.

Citované z publikácie Život Konštantína Cyrila a život Metoda. Štefan Vragaš, Matica slovenská 1994

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?