Dávať peniaze žobrajúcim?

Autor: Juraj Drobný | 20.3.2014 o 14:05 | (upravené 20.3.2014 o 14:20) Karma článku: 16,75 | Prečítané:  3761x

Kolega Matúš natáčal pred pár dňami spravodajský príspevok z odovzdávania Svätomartinskej zbierky. V Nocľahárni sv. Vincenta de Paul za ňu vybudujú kotolňu a vykurovacie zariadenie. Medzi iným sa spýtal i na žobrákov; dávať im peniaze, alebo nie?

 Zdroj: http://www.depaulslovensko.org/

"Keď ľudia vidia človeka v núdzi ako pýta na ulici peniaze, často sa rozhodujú či mu dať peniaze, alebo nie. Majú oprávnenú obavu či takto darované peniaze sú skutočnou pomocou. My v Depaul Slovensko máme množstvo skúseností, kedy sme videli ako klienti takúto pomoc zneužívali a preto peniaze žobrajúcim zo zásady nedávame."

Na otázku, ako pomôcť, ak pomôcť chce, dostal nasledovnú radu: "Už dnes je možnosť predplatiť nocľaháreň konkrétnemu človeku na niekoľko dní vopred. Nocľah na jednu noc stojí 85 centov. Spolu s nocľahom klient dostane teplú večeru, raňajky, môže sa osprchovať, ak treba zabezpečíme základné ošetrenie alebo návštevu u lekára, za symbolický poplatok (20 - 50 centov) poskytneme čisté šatstvo a k dispozícii je aj odborná pomoc sociálnych pracovníkov. Napríklad za 4,25 Eurá môžeme predplatiť službu na 5 nocí, za 8,50 Eur na 10 dní a za 25,50 Eur nocľaháreň na celý mesiac."


Keď pôjdete najbližšie okolo natiahnutej žobrajúcej ruky, môžete ju ignorovať, môžete do nej strčiť zopár drobných, môžete... môžete žobrajúcemu človeku ponúknuť reálnu pomoc, pobyt v nocľahárni. Stačí len porozprávať sa s ním, spýtať sa ho na meno, zavolať do nocľahárne na číslo 0911/447577 a dohodnúť si detaily. Je to na v(n)ás.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?