Malý kúsok Turecka som pre seba objavil

Autor: Juraj Drobný | 24.3.2014 o 22:24 | Karma článku: 9,32 | Prečítané:  1506x

Už si nepamätám, kedy to bolo. Prišiel za mnou riaditeľ TV LUX Ján Buc s otázkou: „Nešiel by si do Turecka na púť s divákmi TV LUX, ako kňaz–sprievodca?“ „Šiel.“  Potom som sa zamyslel; veď ja o Turecku nič neviem, ako môžem byť sprievodca?

 Foto: www.avema.sk

Bolo 12. októbra. Spoločne s ďalšími pútnikmi, z ktorých som poznal iba svojho bratranca Štefana a sprevodkyňu Dominiku, s ktorou som sa zoznámil chvíľu predtým, sme čakali na letisku. Z pristaveného lietadla práve vystupovali účastníci prvého turnusu, tak sme si mávali a s kňazom Danielom Dianom sme si ťapli aspoň cez sklo, ktoré nás oddeľovalo. V Antályi na letisku nás čakal turecký sprievodca a Miška.

Pozn. ono to celé spískala Miška. To putovanie  divákov TV LUX po stopách apoštola Pavla, spojené s poznávaním Turecka a s primerane dávkovaným relaxom.

Tri turnusy a v každom z nich pútnikov tak na jeden turecký autobus. V každom turnuse jeden kňaz z TV LUX. V každom autobuse jedna sprievodkyňa zo Slovenska a jeden turecký sprievodca.

Turecko_blog_zmensene016.JPG

Turecko_blog_zmensene001.JPG

Po ubytovaní sa a krátkom oddychu sme sa stretli pri večeri. Na druhý deň nás čakala vyše 400 kilometrová cesta kamsi k antickému Efezu, tak som si šiel ľahnúť skôr.

Turecko_blog_zmensene048.JPG

Prechádzali sme krajinou a od našich sprievodkýň sme sa každú chvíľu dozvedeli niečo nové o Turecku, o jeho histórii a kultúre, o súčasnom živote v ňom, o horách, cez ktoré viedla naša cesta. Len ja som to mal trošku sťažené; v „mojom“ turnuse nás bolo vyše päťdesiat, preto sme mali autobusy dva. V každom z nich po jednom tureckom sprievodcovi a jednej slovenskej sprievodkyni, akurát ja som bol na oba autobusy sám. Chvíľu som sa viezol v jednom, chvíľu v druhom. Ruženec v jednom, ruženec v druhom. Pár zaujímavostí v jednom, pár v druhom. Napríklad o meerschaume, alebo inak morskej pene, ako tento nerast voláme na Slovensku. Ťaží sa práve tu, v Turecku. A robia sa z neho i famózne „penovky“, či „meerschaumky“, teda vlastne fajky. Večer sme prvýkrát slávili spoločne eucharistiu, nie však v kaplnke, či v kostole, ale v kongresovej sále hotela, v ktorom sme boli ubytovaní. A tak to bolo – až na jednu výnimku – každý deň.

Turecko_blog_zmensene006.JPG

Turecko_blog_zmensene008.JPG

V podelok ráno sme vstúpili do Efezu. Prechádzali sme sa po jeho uliciach, či skôr po tom, čo z nich zostalo. Efez bol kedysi antickým prístavným veľkomestom, rodiskom Homéra, či Herakleita, neskôr kvitnúcou kresťanskou obcou spojenou s pôsobením svätého apoštola Pavla, evanjelistu svätého Jána, miestom veľkého ekumenického koncilu.

Turecko_blog_zmensene009.JPG

Turecko_blog_zmensene010.JPG

Turecko_blog_zmensene011.jpg

Turecko_blog_zmensene014.JPG

Turecko_blog_zmensene002.JPG

Turecko_blog_zmensene003.JPG

Turecko_blog_zmensene015.JPG

Turecko_blog_zmensene004.JPG

Turecko_blog_zmensene005.JPG

Stál tu amfiteáter s 24.000 miestami na sedenie, Celsova knižnica, Hadriánov chrám, Agora, jeden zo siedmych divov sveta Artemidin chrám v Efeze, Bazilika svätého Jána. Dnes je však domovom mačiek, archeologickým skanzenom a pre nás znamením, že všetko na svete sa raz pominie.

Turecko_blog_zmensene007.JPG

Turecko_blog_zmensene013.JPG

Turecko_blog_zmensene017.JPG

Turecko_blog_zmensene018.JPG

Turecko_blog_zmensene019.JPG

Turecko_blog_zmensene020.JPG

Turecko_blog_zmensene022.JPG

Na ekumenickom koncile tu v Efeze v roku 431 napríklad odsúdili nestorianizmus, ktorý tvrdil, že Panna Mária porodila dieťa Ježiša, človeka a že božský Logos v ňom „býval ako v chráme.“ Tento koncil vyhlásil, že Ježiš je pravý Boh a pravý človek a Panne Márii preto právom patrí označenie Theotokos, čiže Bohorodička.

Turecko_blog_zmensene021.JPG

Turecko_blog_zmensene023.JPG

Turecko_blog_zmensene024.JPG

Turecko_blog_zmensene025.JPG

Turecko_blog_zmensene026.JPG

Na druhý deň ráno sme navštívili malý domček nad Efezom. Podľa tradície v ňom Panna Mária prežila posledné roky svojho života. Miška nám rozprávala o udalostiach týkajúcich sa tohoto miesta, ako ich vo svojej knihe zaznamenala Katarína Emmerichová.  Čo z toho má historické jadro a čo sú iba zbožné predstavy autorky, dnes už asi nezistíme. Tieto miesta sú však poznačené prítomnosťou apoštolov i Božej Matky. Domček navštívili a obdarovali traja veľkí pápeži; Pavol VI., Ján Pavol II. a Benedikt XVI. Svätú omšu sme slávili pri oltári len pár metrov od neho (viď foto v perexe). Ten moment i samotné miesto sa zapísali do našich sŕdc asi najsilnejšie zo všetkého, čo sme prežili. Do môjho určite.

Turecko_blog_zmensene027.JPG

Turecko_blog_zmensene028.JPG

Turecko_blog_zmensene029.JPG

Turecko_blog_zmensene030.JPG

Turecko_blog_zmensene031.JPG

Turecko_blog_zmensene032.JPG

Nasledoval Hierapolis, dnes ruiny kedysi slávnych antických kúpeľov, postavený nad kaskádovými prírodným termálnymi jazierkami Pamukkale. Kto chcel, mohol sa v nich okúpať, kto chcel, mohol navštíviť hrob apoštola Filipa, prezrieť si množstvo antických pamiatok, vrátane zachovaného amfiteátra, obrovského Nekropolis, či len tak si posedieť pri pive.

Turecko_blog_zmensene035.JPG

Turecko_blog_zmensene036.JPG

Turecko_blog_zmensene037.JPG

Turecko_blog_zmensene038.JPG

Turecko_blog_zmensene039.JPG

Turecko_blog_zmensene033.JPG

Turecko_blog_zmensene034.JPG

Turecko_blog_zmensene040.JPG

Turecko_blog_zmensene041.JPG

Turecko_blog_zmensene042.JPG

Turecko_blog_zmensene043.JPG

Turecko_blog_zmensene044.JPG

Okrem pútnického mala naša cesta i poznávací charakter. Videli sme tradičnú ručnú výrobu slávnych tureckých kobercov, výrobky zo zlata, či kože i tradičný turecký bazar.

Turecko_blog_zmensene045.JPG

Turecko_blog_zmensene046.JPG

Turecko_blog_zmensene047.JPG

Turecko_blog_zmensene055.jpg

Turecko_blog_zmensene056.jpg

Turecko_blog_zmensene057.jpg

Posledným z miest, ktoré sme navštívili, bolo antické Perge, spájané s menom svätého apoštola Pavla, Barnabáša a Jána Marka. I tu sme obdivali rímske kúpele s podlahovým kúrením, hlavnú triedu s kolonádou a umelou riečkou, ktorá pôsobila ako prirodzená klimatizácia

Turecko_blog_zmensene049.JPG

Turecko_blog_zmensene050.JPG

Turecko_blog_zmensene051.JPG

Turecko_blog_zmensene052.JPG

Turecko_blog_zmensene053.JPG


Obdivoval som Mišku a Dominiku, ako sa ku každému z nás správajú s veľkou pozornosťou. Ku každému bez výnimky. Do situácií, kedy som začínal byť nervózny, ony dve svojim prístupom vnášali upokojenie. Aj vďaka nim sme v Turecku prežili osem nádherných dní.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek

Politológ hodnotí Dankovo vystupovanie na verejnosti.


Už ste čítali?