Kauza materská škôlka sv. Filipa Nériho v Lamači

Autor: Juraj Drobný | 21.5.2014 o 21:04 | Karma článku: 9,90 | Prečítané:  3377x

V Lamači som prežil nejaký ten rok. Časť dnešných rodičov, ktorých sa dotýka kauza škôlky sv. Filipa Nériho, vyrastala v tých časoch popri farárovi Rudkovi Daňovi (a tak trochu i popri mne) na stretkách na lamačskej fare. Škôlka, do ktorej dnes chodia ich deti, tu v novom školskom roku možno nebude. Dôvod? Obecné zastupiteľstvo zatiaľ nepredĺžilo nájomnú zmluvu na priestory, v ktorých škôlka funguje. Včera som si o tom prečítal článok v časopise Lamačan. Dočítal som o všeličom, ale odpoveď na základnú otázku, prečo je tomu tak, som v ňom nenašiel. Pozn. text článku si môžete prečítať tu.

Časť dotknutých rodičov reagovala na článok listom, ktorý sa v časopise Lamačan zatiaľ neobjavil. Dovolím si z neho citovať tu, na mojom blogu. Pozn. modrým perom...

V aprílovom čísle Lamačana vyšiel o Materskej škole sv. Filipa Neriho článok, na ktorý, vzhľadom na jeho obsah, musíme reagovať. Keďže nás redaktor Lamačana nekontaktoval a nedal aj nám priestor vyjadriť sa priamo v časopise Lamačan, radi by sme preto reagovali touto formou.

Začiatky MŠ sv. Filipa Neriho v Lamači siahajú do roku 2005, kedy z iniciatívy lamačských rodičov, ktorých deti neboli umiestnené v obecnej MŠ, vznikla trieda s kresťanským zameraním v rámci obecnej MŠ. Už vtedy sa tak pomohlo 30 lamačským deťom. Postupne táto rodičovská iniciatíva vyústila do založenia cirkevnej MŠ, ktorá neustále pomáha riešiť nedostatok miest v lamačskej materskej škole pre bežné rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť poplatok v súkromnej MŠ.

V liste rodičov ďalej nasledujú citácie z vyššie spomenutého článku a reakcie na ne. Dovolím si odcitovať i tie.

Lamačan: ...miestne zastupiteľstvo nemá žiadnu právomoc ani kompetenciu rušiť cirkevnú škôlku...

List rodičov: Miestne zastupiteľstvo síce nemá žiadnu právomoc rušiť cirkevnú škôlku, ale pravda je, že ak nepredĺži materskej škole nájomnú zmluvu, materská škola v tomto prípade zanikne, lebo nemá alternatívu na priestory, v rámci ktorých by mohla fungovať ďalej.

Lamačan: ... finančná komisia navrhla dať podmienku, aby min. 95% z počtu prijatých detí bolo s trvalým pobytom v Lamači...

List rodičov: Na každú materskú školu – aj štátnu aj cirkevnú – sa vzťahujú podmienky stanovené vyhláškou Ministerstva školstva SR – t. j. prednostne prijímať deti, ktoré dovŕšili  5. rok veku. To znamená, že ak sa do MŠ prihlási viac ako 5 % predškolákov mimo Lamača, žiadna lamačská škôlka nie je schopná splniť túto podmienku. Inak poruší platnú školskú legislatívu.

Lamačan: V súčasnosti chodí do cirkevnej škôlky vyše 20 % detí mimo Lamača.

List rodičov: Tento údaj je nepravdivý.Cirkevná škôlka už 5 rokov dodržiava dohodu, že počet lamačských detí v MŠ je minimálne 80 %. Kapacita cirkevnej školy je 46 detí. Na základe povolenej výnimky škôlku navštevuje 60 detí, z toho 48 je Lamačanov a „mimolamačanov“ je 12. Z toho niektorí bývajú na Plánkach, jeden v podnájme v Lamači a ostatní sa nedávno odsťahovali do okolitých mestských častí, pričom dieťa už navštevovalo lamačskú MŠ.

Lamačan: A počet prihlásených mimolamačských detí na budúci školský rok je takmer 33 %.

List rodičov: Tento údaj vôbec nehovorí o tom, koľko lamačských detí bude prijatých. Počet doručených prihlášok do cirkevnej MŠ na školský rok 2014/2015 je 59, z čoho Lamačanov je 40. Prijatých na budúci rok môže byť 23 – 25 detí. Riaditeľka cirkevnej MŠ vždy uprednostňuje Lamačanov!

Lamačan: Ide o to, že priamo na zastupiteľstve sa nám sťažovala jedna mamička, že tri roky nevie dostať dieťa do cirkevnej škôlky, hoci má trvalý pobyt v Lamači.

List rodičov: Reaguje dotknutá mamička Lucia Tužinská: „Na zastupiteľstve som neveriacky sledovala diskusiu ohľadne škôlky. Moja otázka znela, parafrázujem: 'Nechápem, prečo sa tu vôbec rieši, či sa predĺži nájom cirkevnej škôlke, keď táto škôlka má každý rok preplnenú kapacitu, moje dieťa sa tam už tretí rok nemôže dostať, prečo neriešime to, ako jej kapacitu zvýšiť?' Tu mi dovoľte spresniť ten “tretí rok”: ono je to v podstate tretí rok, čo sa tam nejaké moje dieťa nedostalo, mám ich štyri, z toho č. 1 a 2 sa dostalo až na druhý raz a č. 3 sa nedostalo minulý rok, lebo sme nestihli v termíne podať prihlášku, lebo sme dočasne žili v zahraničí a tento rok sa nedostalo preto, lebo čakacia doba v cirkevnej škôlke je v podstate 2 roky kvôli nedostatku miest. V zápale diskusie som povedala “tretí rok”, je mi ľúto, že sa to teraz takto prekrúca. Faktom je, že o škôlku je enormný záujem a celá táto “kauza” je na hlavu postavená."

Lamačan: Vedeli iniciátori petície, že v minulom roku mala cirkevná škôlka možnosť prenajať si zrekonštruovanú budovu na Heyrovského 2 (budova bývalého miestneho úradu) s vyššou kapacitou na dobu 5 rokov?

List rodičov: Na jar 2013 si cirkevná materská škola podala žiadosť o väčšie priestory, lebo bolo známe, že sa budova na Heyrovského uvoľní. Prečo sa teda v máji 2013 otvorila možnosť uchádzať sa o budovu aj novým subjektom mimo Lamača (poslanci schválili verejno-obchodnú súťaž), keď sa mohla rovno ponúknuť už existujúcim lamačským predškolským zariadeniam? Len sa stratil čas, keďže v súťaži nikto neuspel. V júli, keď bola nakoniec budova ponúknutá cirkevnej materskej škole, bolo už na sťahovanie neskoro (MŠ fungovala do konca júla 2013 a od septembra začínal nový školský rok. Okrem toho bolo nereálne za mesiac škôlku zrekonštruovať, získať na to financie, presťahovať a vybaviť formálne náležitosti). A to všetko pre navýšenie kapacity o 10 detí?

Lamačan: Doteraz nám cirkevná škôlka navyše dlží na energiách zhruba 3 000 eur.

List rodičov: Cirkevná materská škola sv. Filipa Neriho uhrádza všetky faktúry načas! Za prenájom platí ako jediná cirkevná škôlka v Bratislave až 10 €/m² za plochu tried a spální, teda bežné komerčné nájomné. Čo sa týka uhrádzania za energie, na jeseň minulého roka bolo dodatočne urobené vyúčtovanie za budovu na Zlatohorskej 18 za posledné tri roky, pričom všetky tri  subjekty na Zlatohorskej 18 mali nedoplatky na energiách. Hneď vlani uhradila materská škola približne 1 500 eur a požiadala miestny úrad o splátkový kalendár. V tejto chvíli, keď čítate tieto riadky, už nedlží mestskej časti nič.

Lamačan: Na miestnom zastupiteľstve 23. 4. sme boli ochotní predĺžiť nájom na 5 rokov za podmienky...

List rodičov: Tento návrh na miestnom zastupiteľstve zo strany autorov článku nezaznel, čo sa dá overiť na videozázname zo zastupiteľstva (dostupné cez internetovú stránku Mestskej  časti BA – Lamač). Navrhovali len 1 rok.

Lamačan: Cez obednú prestávku však niektorí vychytralci našli riešenie, ..., že budú prihlasovať mimolamačské deti v čase zápisu na jeden deň na trvalý pobyt v Lamači.

List rodičov: V súkromnom rozhovore o podmienke 95 % prijatých lamačských detí rodičia len chceli poukázať na jej absurdnosť v súvislosti s platnou legislatívou. Avšak nikdy k takému riešeniu („24-hodinoví Lamačania“) nepristúpili, ani nepristúpia.

Do škôlky sv. Filipa Nériho chodí dnes 48 lamačských detí. Ak sa situácia nezmení, rodičia budú musieť nájsť pre svoje deti škôlky mimo Lamač. A tak myslím, že ich otázka: "Prečo?" je na mieste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Fukatscha

Futbalová bitka? Vraj je to neodolateľné vzrušenie

Prečo sa futbaloví fanúšikovia bijú a hokejoví spoločne zabávajú.

ŽENA

Etnologička: Aj na slovenskej dedine boli panny len na oko

O predstieraných, posvätných aj starých pannách rozpráva Tatiana Bužeková.


Už ste čítali?