La última cima

Autor: Juraj Drobný | 28.5.2014 o 13:53 | (upravené 28.5.2014 o 14:06) Karma článku: 4,99 | Prečítané:  1492x

Pred pár týždňami sa mi doniesla informácia o španielskom dokumentárnom filme La última cima (Posledný vrchol). Príbeh katolíckeho kňaza Pabla Domínguez Prieta. Pozrel som si trailer, prečítal zopár recenzií a so zmiešanými pocitmi som čakal na novinársku premiéru. Bola včera, v kine Mladosť.

V kinosále sedel i filmový teoretik Pavel Branko. Vďaka nemu som pred rokmi začal vnímať rozdiely medzi  filmom a televíznym programom. Netuším, ako na neho dokument La última cima zapôsobil, po skončení projekcie som s ním nehovoril. Nuž a ako zapôsobil na mňa?

Film sa rozbehol vo veľkom štýle. Štylizovaná animácia ukrižovania kňaza, provokujúce režisérske uvedenie, rýchle prestrihy Pablovej prednášky s výpoveďami ľudí z jeho blízkosti, anketa, hudobno-obrazové koláže, prekvapivé momenty v každej chvíli. S pribúdajúcimi minútami však toho prekvapujúceho ubúdalo, film spomalil a zacyklil sa. Zhruba v jeho druhej tretine som začal zaspávať. Svoje urobil i fakt, že takmer polovicu titulkov som jednoducho nedokázal prečítať, splývali s pozadím.  A režisérske vstupy-monológy? Hm.

Vyšiel som z kina, rozlúčil sa s priateľmi a zostal som sám. A kdesi z hĺbky ticha samoty sa na povrch predrala otázka: "Ďuro, prečo ty nie si takým kňazom, akým bol Pablo?"

Pablo Domínguez Prieto sa narodil 3. júla 1966 v Madride. Bol katolíckym kňazom, filozofom a teológom, autorom viacerých kníh, dekanom Teologickej fakulty San Damaso de Madrid. Medzi ľuďmi bol známy ako kňaz, ktorý v každom človeku hľadá dobro a každému sa venuje s plnou pozornosťou. Rád chodil na hory. Zahynul 15. februára 2009 pri zostupe zo San Miguel Moncayo. Dokument, ktorý o jeho živote v roku 2010 natočil režisér Juan Manuel Cotelo, ide v júni 2014 do slovenskej kinodistribúcie v pôvodnom znení s titulkami.

Čo dodať na záver? Tento film by som dal ako "povinné čitanie" všetkým bohoslovcom, kňazom, i biskupom; aby sme si cez Pablov príbeh oživili onen autentický zápal pre Božie kráľovstvo, ktorý - ako chcem veriť - v každom z nás horel, keď sme začuli Kristov hlas, hovoriaci: "Poď za mnou," a ktorý v niektorých z nás dnes už sotva tlie. A odporúčam ho i vám, ktorí kňazmi (v služobnom kňazstve) nie ste. Keď odfiltrujete "režisérske nánosy" robiace z Pabla človeka svätejšieho, ako sám Boh, zostane vám príbeh Kristovho kňaza, akého by každý z vás chcel mať za priateľa, či farára.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOMOV

Bol fekálny fantóm jeden či dvaja? Súd sa stále nerozhodol

Generál Macko je presvedčený, že útoky pripísané synovi ho mali pošpiniť.


Už ste čítali?