Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ľudskosť áno, humanizmus nie? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Nebude to tak trochu tym, ze nabozenstvo, ako o prezentuje cirkev, ma od humanizmu tak daleko, ze sa pomaly s nim neda spajat?
 
Hodnoť

 

Kresťanstvu podľa Košiara a ďalších kotlebovcov tiež nebudeme tlieskať. A teraz čo? Nájdeme si vždy okrajový extrém a cez neho budeme prezentovať kresťanstvo (alebo humanizmus) ako také?
 
Hodnoť

Humanizmus bez Boha

je len obycajna clovecina.
 

Ano velmi spravne.

Ostatne humanus = ludsky. Nie bozsky... Humanizmus je teda clovecina. A to, ze to moze z principialneho hladiska vadit veriacemu sice chapem, ale snaha zakazat to na skolach cirkvou len dokazuje, ze nabozenstvo nerovna sa humanizmus...
 

 

Je to opačne, humanizmus chce zlikvidovať náboženstvo.Pozri sú tuto esej na portáli humanistov
http://adam.humanisti.sk/?p=11...
" Je možné, že ľudstvo stojí na prahu zlatého veku; ak je to tak, bude najprv treba zabiť draka, ktorý stráži bránu – a tým drakom je náboženstvo."
Bertrand Russell, Why I am not a Christian, Routledge, London 1996, str. 27-42.
.
Inak, je tam aj nefalšované zdesenie :)
"Pripúšťam, že posledná veta tejto Russellovej eseje znie v mnohých ušiach rušivo, až neuveriteľne a urážlivo. No neopovažujem sa ani vynechávať ani opravovať text nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, od ktorého sa sám nikdy nedištancoval ani výslovne, ani svojím vystupovaním, a to až do svojej neskorej smrti v deväťdesiatom siedmom roku života.
Rastislav Škoda (1998)"
.
Z principialneho hľadiska to vadí, ak humanista Bertrand Russell chce zlikvidovať naboženstvo, lebo ako už davnejšie uvadzal pjotr, naboženstvo je pevne zakódované a minimalne časť ĺudí nabožensky veriaca vždy bude.
 

 

Co je opacne? Oproti akemu mojmu tvrdeniu? Humanizmus nechce nikoho a nic zlikvidovat. Humanizmus len odmieta cirkevnu doktrinu. Ale z hladiska ludskosti nikomu nic nezakazuje. Uz vidim ako humanizmus na Slovensku likviduje nabozenstvo. Ved je to vzdy a stale o tom istom. Cokolvek co sa kde zomelie a co vadi nasej cirkvi svatej treba pouzit na to, aby ovecky na Slovensku posluchali. Vsetky do jednej! A idealne je ist na vec represiou. Mozeme sa potom cudovat, ze mnohi, ktorym by viera ako taka nevadila, maju tendenciu spojit si vieru s nabozenstvom, nabozenstvo s cirkvou a potom sliapat po hodnotach, ktore su veriacim vzacne? Co ostatne robi cirkev? Kto s tym vlastne zacal? Ked moze byt na skolach predmet nabozenstvo, preco by nemohol byt aj humanizmus oprosteny od nabozenstva? Aby si kazdy vybral podla seba?
 

č l o v e č i n a smrdí?

Pán zrejme - vychádzajúc z Dobšinského - je na strane viachlavého draka, šarkana.

Ten najedovaný zvolal, len sa mu tak valil plameň z pyskov, zaňuchal všetky kúty a zareval:
„Fuj, č l o v e č i n a smrdí!“.
 
Hodnoť

3/2

Vážený autor,
článok - z troch viet.

A aj v ňom, prikrátkom - dve chyby:
- "Tentoraz ide i veci principiálne..."
- "môžu vychovávať deti vo viere, podľa svojho náboženského presvedčenie a pod."
.

Chcete byť pastierom ovečiek. Ale, ovečky treba aj kultivovať. Gramotne.
Nakoniec to robili aj (Cyril) Konštantín a Metod, ktorí sem priniesli hlaholiku.
Možnože sa Vám - po desaťročia - nedarí zapáliť tá fajka,
ale... zmyslom existencie kňaza, má byť - zapaľovať ľudí, k činom spravodlivým.

Rád sa s Vami pustím do dialógu,
a, ubezpečujem Vás, že nie som ideologicky či inak zaujatý,
ale... neviem, či Vás tá fajka k tomu pustí.
 

autor

nemá absolútne právo hovoriť či písať o ľudskosti.
Za socializmu sme mali v triede (teologickej fakulty) eštebáka, nikto nevedel, ktorý zo spolužiakov to je. Ja v domnienke, že je to pán autor, som mu natáral zámerne dezinformácie - reku, nech sa prezradí. Omyl. Hej, mýlil som sa. Eštebákom bol niekto, na koho by to nikto nikdy nepovedal.
Po mnohých rokoch som si horko-ťažko zistil adresu aj telefón autora, aby som sa mu pokorne ospravedlnil a uviedol veci na pravú mieru, a to s dodatkom hlbokej ľútosti aj prosby o odpustenie.
Odpoveď autora? Zahatal akúkoľvek možnosť komunikácie. Urobil absolútne všetko možné aj nemožné, aby žiadna výmena komunikácie neprebehla a ja som kvôli tomu nemohol dať toto na poriadok - tak, ako to odporúča aj biblia... a on to veľmi dobre pozná ako teológ aj kňaz.
Nie som ani svätý a ani dokonalý (bolo by pýchou si to čo len na okamih myslieť), ale prečo sa za svätého či dokonalého - odmietajúc ľutujúceho prosebníka o odpustenie - vydáva?
Jemne dúfam, že Boh nie je ako tento konkrétny človek, inak by sme to všetci mohli rovno zabaliť...
Už neverím, že by kňaz J. D. dal veci do richtigu a zrejme zomriem bez jeho odpustenia, hoci som tak dlho oň usiloval (viem, že mnohým sa to môže zdať absurdné). Čo už?
 

 

hm .. zaujímavé čítanie .. any way - napriek mojej deravej pamäti - nebol som to náhodou ja, čo sa ti ozval, keď som ťa našiel blogovať tu na sme? .. a čo sa odpustenia týka: ak máš pocit, že si mi niekedy niečím ublížil, to je už dávno odpustené .. len - z tvojho textu tu som pochopil, že som niečím ublížil ja tebe: takže ja prosím o odpustenie teba .. ps počas svojho kňazského života som - žiaľ - svojim sebeckým konaním ublížil viacerým .. snažím sa veci naprávať ..
 

Na počiatku bolo slovo

Tak, predsa len, mali moje slová zmysel.

Aj keď som sa odpovede autora nedočkal.
 

Juro, sorry

sypem si popol na hlavu, no napriek tomu si myslím, že splniť to, čo nám odporúča Boh cez bibliu v podobe: "Ak príde za tebou niekto a povie ti, odpusť mi, je mi ľúto, že som ti ublížil" "Odpusť mu..." V bežnej praxi bežného žitia je to ťažšie.
Keď spätne čítam, čo som napísal vyššie, tak sa desím s otázkou "A to si čo tam popísal?! A načo prosím ťa?! Zbláznil si sa?" Zdôrazňujem, že to boli otázky mňa na mňa, aby sa nik nepomýlil dodatočne ani len omylom.
Odhadom o 5 týždňov budem mať piate výročie návratu zo záhrobia (klinická smrť alias NDE v zmysle Moodyho či Whittona a podobne) a keď som sám seba pri generálnej prehliadke života videl sa skrz Tvoj pohľad, odtiaľ mám ten odsudok. Bodaj by som sa mýlil. A pridajme si, že pri spomenutej prehliadke života som sa videl aj očami Jána Sokola, biskupa Pásztora, Judáka a mnohých mnohých ďalších - ak by som nebol veriaci, asi by som páchal samovraždy deň čo deň po tom, čo som sa takto dozvedel, ale, to nie je riešenie po ktorom by ktokoľvek túžil.
Na moje ospravedlnenie, videl som aj N-počet nádherného, skvelého, božsky svätého atď atď a keďže som dostal na výber, či sa vrátim (po videní, čo sa stane, ak by som sa nevrátil a plus k tomu kľúčové body čo treba napraviť alebo pomôcť, ak sa vrátim dobrovoľne) - nie som pesimista ani propagátor smútku či vzdania sa v pasivite, hoci mi hrozí, že =svetsky= skončím ako bezdomovec čo umiera v bolestiach... (Najväčšia švanda, že práve dnes ma vyhodili z evidencie Úradu práce a prihorlivý úradník sršal šťastím, že sa mu podarilo ušetriť pre štát 61,60 mesačne - keby mu ich aspoň pridali, to by mi dávalo zmysel - škoda, že tento prihorlivý štátny zamestnanec nemá šancu pričuchnúť k nebeským veciam, zrejme až potom by rázne zmenil svoje činy, maniere...)
.
Takže zrátať odrátať násobiť a deliť, vychádza mi z toho, že som túto diskusiu iba skazil a my dvaja žijeme sťaby v dobre vzdialených galaxiách. Nevadí. Občas (sem tam) bývajú okamihy, keď si nadávam "Nemohol si tam zostať, Ján V.?" Asi mohol.
Gratulujem Jurajovi k pôsobeniu v katolíckej telke, verím, že sú aj iné veci, kde si nenahraditeľný (v univerzálnom nadhľade je každý vskutku nenahraditeľný, to nie je o ekonomike či ziskoch modernej doby), držím palce, v modlitbe nezabúdam (toto mnohým nedáva zmysel)...
A iba Boh vie, či by ma nemali admini diskusií vymazať? Alebo v pohode? (Všetkým veľa zdaru!)
 

 

Obávam sa,
že autor, ktorého články vždy boli minimalizovane krátke, stručné ako SMS-ka,
často aj s chybami, obzvlášť vyzdvihovaný v období "řádení cenzury",
nepochopí nič, a nebude schopný ísť do dialógu s nikým.

Pre ľudí, čo čítali aj napr. českých katolíckych filozofov, nehovoriac už o svetových,
a rovnako aj protestantských (to sú predsa tiež kresťania),
je táto SMS-ková kultúra - náhodného vydania (aj tak neurčitého a ambivalentného) zvuku, absurdná.

.

Ak už chceme dnešný stav, zmätenia pojmov a hodnôt nejako definovať či poctivo popísať príčinu jeho vzniku (genézu),
musíme si spomenúť aj na kľúčový moment roku 1989, a na to, čo po ňom bezprostredne nasledovalo.

Nezabudnem na monológ Ruda Brtáňa (pre bezvedomých, prekladateľa A. Mickiewicza, A.S.Puškina, Goetheho, Heineho či Rilkeho atď., básnika a liter.kritika, autora učebníc či detských kníh), ktorý už čoskoro po tomto kruciálnom roku, vyjadril zdesenie a smútok zo znovuopakujúceho sa "slovenského komplexu", malosti a provinciálnosti - nedostatku akejkoľvek potencie a ochoty - sa z tohto zakliatia vymaniť,
čo uvádzal slovami o tom:
...že na Slovensku, žiaľ (napriek možnosti nového začiatku a čistého stola) znovu sa opakuje vzájomná nevraživosť, zabetónovávanie sa do egoistických konfesionálnych hraníc (čo už dôverne poznal z minulosti vojnového Slovenského štátu).

Takéto múdre slová, však k ušiam ľudí - opojených predstavou, že im budú padať pečené holuby - do huby,
a budú si čoskoro žiť ako rodinka vlastniaca Ewing Oil, zo seriálu Dallas - takéto slová k ich ušiam nedosiahli.

Eufória (ako skoro náboženský akt vzplanutého hromadného vzrušenia, oddania sa - s nereálnymi cieľmi,
v podobe, že dobehneme Rakúsko do 5-tich rokov),
natoľko pohltila davy,
že - tak ako nekriticky zbožňovali čokoľvek a kohokoľvek - vtedy,
tak... po uplynutí istého času - s rovnakou intenzitou nasadenia - začali (rovnako nekriticky) nenávidieť.

Koho?

Nuž tých, ktorých ešte včera zbožňovali.

Tak to chodí, a nielen u nás.
Ak ľudia - nemyslia vlastnou hlavou,
a neurobia nič pre to, aby sa vzdelávali a tým nadobúdali schopnosť: r o z l i š o v a ť.
(Čo je mimochodom jedna z prvých a základných definícií - inteligencie, ako ľudskej schopnosti.)

Že priam totožný priebeh mala podpora istého G.W.Busha, v inej časti sveta,
kedy mal - pri vtrhnutí do Iraku - priam 90% podporu Američanov,
ktorá... ako som už uviedol (pri naivite ľudu) spadla na nejakých 14%, potom, čo sa ukázalo,
čo všetko svetu natropil (svojím narcistným kovbojstvom).
A, odchádzal s povesťou - najhlúpejšieho prezidenta USA.

Preto, aj preto... sú pre tento svet prepotrební - nie táraji a vajatajúci, hodnotovo ambivalentní konformní jedinci,
ktorých má aj dnešné Slovensko - na tony (mohlo by ich exportovať do sveta - a, aj to robí),
preto sú, tak ako v minulosti i dnes potrební slobodní ľudia, čo ešte nestratili vkus (aj v zmysle etiky).

P.S.
Ak si spomeniem na istého Martina Š.
ktorý sa ku koncu komunizmu dal pokrstiť na katolíka,
a... len čo, po roku '89 vznikli aj konfesionálne školy, a už mal aj deti,
dal sa prekrstiť na luterána (iba preto, že to zrejme bola lepšia škola),
bojím sa, či už dnes nie je mohamedán.

Tak to tu chodí... bez väčších zmien.

A, všetko, sa opakuje - a pripomína myš,
ktorá v osobnej predstave, že beží, nielenže stojí na mieste,
ale jediné - čo sa točí - je koleso, symbol nielen večnosti ale, v našom prípade: č a s u.
Ten si beží u nás ostošesť, ale - nič sa tu nemení.
 

 

ďakujem za upozornenie na gramatické chyby
 
Hodnoť

 

ide o nieco principialne? naozaj, juraj?

kbs ma odvahu pripomienkovat definiciu "humanizmu" v dokumente sekularnej statnej institucie a zaroven mat sekretara ziolkovskeho, ktory bol schopny vyprodukovat toto: https://ziolkovsky.blog.sme.sk...
a toto https://ziolkovsky.blog.sme.sk... ??? a to len namatkovo... tolko k cirkevnej redefinicii ludskosti.

ak ide naozaj o nieco principialne, tak ukaz prstom na pokrytcov. vo vlastnych radoch. tym by rkc mohla principialne augiasovsky zacat. daleko pred moralzujucim vyskakovanim voci druhych zacat hlbokym spytovanim pri skumani vlastneho odrazu v zrkadle. bez vlastnej moralnej integrity je akekolvek kazanie a pripomienkovanie ubohou fraskou... nie, netlieskam
 

 

kúsme si predstaviť: ak by som (ako ateista) mal dieťa na štátnej škole a tam by ho, v rozpore s mojim presvedčením, chceli vychovávať ako katolíka - s odvolaním sa na všeobecné nariadenie Min. školstva, že deti na školách majú byť vychovávané v zmysle Cyrilo-Metodskej tradície - nechal by som to tak? ..

ak budem (ako katolík) mať dieťa na štátnej škole a tam by ho, v rozpore s mojim presvedčením, chceli vychovávať - s odvolaním sa na všeobecné nariadenie Min. školstva, že deti na školách majú byť vychovávané, v zmysle humanizmu (pričom termín humanizmus zostane bez upresnenia) k odmietaniu Boha - nechal by som to tak? .. ps to už sme tu mali, ale miesto humanizmus sa vtedy používal termín Marxizmus-leninizmus ..
 

Vsetko len provincialne spravy

"humanizmus",co kolvek uz to slovo znamena,krasne a lubozvucne ale uplne dute,je len velky podvod.
Ked uz sme u toho nabozenstva,tak takyto priklad:v statnej skole napriklad vo Francuzku alebo Anglicku
v triede kde je tridsad ziakov bol tradicne vyveseny kriz.Ked tam,podla zakona, prijali jedneho muslimka
tak prve na co sa jeho rodicia stazovali bol prave ten kriz."Humanisti" ho aj ihned strhli aby sa to nedotykalo
citov jednej rodinky.Teraz by som rad vedel kam sa stratil zdravy rozum.
 

 

Myslím, že minimálne vo francúzskej štátnej škole kríž na stene nevisí aspoň od revolúcie 1789...
 

Francuzsko

je velmi velka krajina.
 

 

To je blud a tupe zavadzanie. Vo Franzuzku tradicne krize v skolach nevisia. Dokonca sa tam na skolach ani nevyucuje nabozenstvo. https://www.britannica.com/bio... a http://www.gouvernement.fr/en/... Klamstvami neobalamutis. Skus diskutovat vecne korektne. Inak sa bude tvoja posledna veta tykat len teba.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 2 489
 2. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 1 206
 3. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 973
 4. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 333
 5. Branislav Gröhling: Takto tečú peniaze do našich škôl 268
 6. Marian Baran: Domáca šunka 232
 7. Věra Tepličková: My chceme Blahu! My chceme Blahu! My chceme Blahu! 230
 8. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 213
 9. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 162
 10. Miroslav Babič: Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo? 151

Rebríčky článkov


 1. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 2. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 3. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 4. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 5. Viliam Majda: Bieda ŽSR
 6. Vladimír Hatara: Matovičov pokus "death free"
 7. Miroslav Sabol: Byť pripravený znamená aj poriadne dezinfikovať povrchy.
 8. Martin Fletcher: Poletíme? Živě ve verzi Rudolf plus dva – v pondělí 6. dubna v #kulturažije na Mall.tv
 9. Zuza Ferenczová: JEDNO BLEDOMODRÉ OKO / denník korona vírusu 11
 10. Roman Hutira: Zo Sydney sa presťahoval do Šaľe a je mu dobre!


Už ste čítali?